Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Aselsan’ın Göz Bebeği “Deringöz” Testlerden Başarıyla Geçti

Aselsan mühendisleri tarafından geliştirilen Deringöz, keşif, gözetleme, mayın tespit ve diğer birçok amaçla Türkiye’ye bir güç çarpanı oluşturacak. Testler sonuçlandı.
Aselsan’ın Göz Bebeği “Deringöz” Testlerden Başarıyla Geçti
HABER GİRİŞ

Yüksek teknolojili 700’den fazla ürüne sahip olan Aselsan (ASELS), geliştirdiği Türkiye’nin ilk otonom sualtı aracı Deringöz’ün dalışlı testlerinin başarıyla tamamlandığını açıkladı.

Su altında hem askeri hem de sivil amaçla kullanılabilen araç, sahip olduğu özellikleriyle oldukça dikkat çekiyor. Deringöz, yüksek manevra kabiliyeti, otonom hareket, hassas navigasyon, optik ve sonar görüntüleme teknolojileri, kablosuz haberleşme altyapısı gibi çok önemli bileşenlere sahip.

Araç su altında araştırma, keşif ve gözetleme, mayın tespit, boru hattı inceleme, liman ve üs koruma gibi birçok alanda kullanılabilecek.

Su altı operasyonlarında kritik bir rol oynaması beklenen Deringöz, 600 metre derinlikte çalışabiliyor. Modüler sistem mimarisine sahip aracın ihtiyaca göre artırılabilir faydalı yük konfigürasyonları bulunuyor.

Deringöz’ün maksimum 5.5 knots hız ve 3 knots tarama hızıyla Mavi Vatan’da Türkiye’ye büyük bir güç çarpanı oluşturacağı tahmin ediliyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın