Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Aselsan’dan Çığır Açacak Proje: ASEL CPT

Taha Yücel, TSSK Proje Pazarı ve İşbirliği Zirvesi’nde yaptığı konuşmada Aselsan’ın yapay zeka projesi geliştirdiğini açıkladı. İşte detaylar;
Aselsan’dan Çığır Açacak Proje: ASEL CPT
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, Teknokent Savunma Sanayii Kümelenmesi (TSSK) Proje Pazarı ve İşbirliği Zirvesi’nde önemli açıklamalarda bulundu. Görgün, sanayi olmadan ekonomik güçten, savunma sanayisi olmadan ise ekonomik ve siyasi bağımsızlıktan bahsedilemeyeceğini vurguladı.

En büyük hedeflerinin savunma alanında “tam bağımsız Türkiye” olduğunu söyleyen Görgün, Türkiye’nin dünyada savunma sanayisinde en gelişmiş 10 ülke arasına girme hedefine her geçen gün daha da yaklaştıklarını belirtti.

Başkanlık olarak savunma sanayisini güçlendirmek ve sürdürülebilirliği sağlamak amacıyla eğitim altyapısını güçlendirerek, başta KOBİ’ler olmak üzere sektör firmalarına destek vermeye devam edeceklerini dile getirdi.

Aselsan’dan Yapay Zeka Yatırımı

Aselsan Teknoloji ve Strateji Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Taha Yücel, ihracat alanında çok daha iddialı olacaklarını ve büyük ölçekli projelerle yüksek katma değerli işlere odaklanacaklarını kaydetti.

Bir yapay zeka çağı yaşandığının altını çizdi ve bütün savunma sanayisi kuruluşlarının bunun farkında olduğunu belirtti. Yapay zekayı mümkün olduğu kadar süreçlerde bulundurmanın ve iddialı bir oyuncu olmanın Aselsan için önemli bir hedef olduğunu aktardı.

GCM Yatırım Banner

Bazı teknolojilerin ciddi bir ölçek, yatırım ve altyapı gerektirdiğini, yazılım tabanlı teknolojilerde bunları daha düşük ihtiyaçlarla gerçekleştirmenin mümkün olduğunu söyledi.

Aselsan’ın yapay zekayı tüm süreçlerin bir parçası haline getirdiğini, Aselsan Yapay Zeka Stratejisi hazırladıklarını duyurdu. ASEL GPT denilen projeyi hayata geçirdiklerini, bu tür kalıcı projelerle sektöre yön vermeye çalıştıklarını dile getirdi. Yücel, “Otonom teknolojiler önemli alanlarımız. Kuantum laboratuvarımız bulunuyor.” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.