Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Aselsan Hisseleri Zincirini Kıracak mı? 6 Kurum Hedef Verdi

6 aracı kurumun analistleri, Kamuyu Aydınlatma Platformu üzerinden bilançosunu paylaşan Aselsan için değerlendirmelerini paylaştı. Hissede beklentiler değişti.
Aselsan Hisseleri Zincirini Kıracak mı? 6 Kurum Hedef Verdi
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da yatırımcıların yakından takip ettiği şirketler arasında ilk sıralarda yer alan Aselsan (ASELS), 26 Mart’ta bilançosunu paylaştı. Net dönem karını 2022’ye kıyasla yüzde 469 artıran şirket için değerlendirmeler paylaşıldı.

Şeker Yatırım, enflasyon muhasebesi (TMS-29 etkisi) uygulanmış finansallara göre net karın 7,2 milyar TL seviyesinde gerçekleştiğine dikkat çekti. Şirketin 2023’te toplam 5 milyar dolarlık yeni sipariş aldığı, bunların 601 milyon dolarlık kısmının yurt dışından gerçekleştiği belirtildi.

Aselsan için hedef fiyat 62,5 TL, tavsiye ise “al” olarak korundu. Şeker Yatırım ASELS hisselerinin yüzde 18 prim potansiyeli taşıdığını ifade etti.

Vakıf Yatırım

Enflasyon muhasebeci hariç bakıldığında Aselsan’ın 2023’te 59,8 milyar TL satış geliri ve 18,9 milyar TL net kar açıkladığına dikkat çeken Vakıf Yatırım, Aselsan için hisse başına hedef fiyatı 55,2 TL’den 75,4 TL’ye yükseltti. Tavsiye ise “endekse paralel getiri”den “endeksin üzerinde getiri”ye güncellendi. Uzun vadeli “al” önerisi verildi.

Ak Yatırım

Aselsan’ın 2023’te beklentileri aştığını ve 2024 için şahin hedefler belirlediğini düşünen Ak Yatırım analistleri, piyasaların güçlü sonuçlara ve yönetim beklentilerine olumlu tepki verebileceğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Ak Yatırım, ASELS için hedef fiyatını 75 TL’ye yükseltti ve tavsiyesini “endeks üstü getiri”ye çıkardı.

İş Yatırım

Beklentilerden daha iyi gelen hafif bir pozitif tepki görülebileceğini kaydeden İş Yatırım, FAVÖK rakamının 6,8 milyar TL ile piyasa beklentisine kıyasla 9 milyar TL seviyesinde gelerek tahminleri önemli ölçüde aştığı belirtildi.

İş Yatırım, ASELS için hedef fiyatını 54,9 TL’den 73 TL’ye çıkardı.

Garanti BBVA Yatırım

Aselsan’ın 2023 net karının güçlü olup sonuçlarının hisse etkisini olumlu olarak değerlendiren Garanti BBVA Yatırım, 12 aylık hedef fiyatı 65 TL’den 74 TL’ye çıkardı ve “endeks üstü getiri” tavsiyesini korudu.

Yapı Kredi Yatırım

Güçlü operasyonel sonuç ve karlılığa dikkat çeken Yapı Kredi Yatırım, Aselsan’ın net borcunda iyileşme görüldüğünü belirtti.

TMS-29 dahil sonuçların güçlü olduğu belirtildi ve 4Ç23’teki bakiye sipariş artışını ve güçlü yeni iş/satış performansının memnuniyetle karşılandığı bildirildi. Aracı kurum, piyasanın sonuçlara olumlu tepki verebileceğini paylaştı.

Yapı Kredi Yatırım, ASELS için 60 TL hedef fiyatını ve “tut” tavsiyesini sürdürdü.

Aselsan Hisseleri Zincirini Kıracak mı? 6 Kurum Hedef VerdiKaynak: Paratic Piyasalar

2023 yılını 45 TL’den tamamlayan ASELS, 26 Şubat’ta 54 TL seviyesine kadar çıkmıştı. Ancak bu noktada tutunamayan ve aşağı yönlü hareket eden hisse, 26 Mart’ta kapanışını 53 TL’den gerçekleştirdi. 27 Mart’a pozitif başlayan ASELS, saat 14.50 itibarıyla yüzde 2 artışla 54,1 TL’den işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın