Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Araç, Gayrimenkul İlanlarında Yeni Dönem Başladı

Ticaret Bakanlığı tarafından internet ilanlarına yeni düzenlemeler getirilen sistem bugün itibarıyla başladı. Ayrıntılar geliyor…
Araç, Gayrimenkul İlanlarında Yeni Dönem Başladı
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanlığı, internet sitelerinde gerçeği yansıtmayan, fiyat şişirmeleri ve aldatmacaları içeren ilanlar yoluyla taşınmaz ve ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretinde vatandaşların mağdur edildiğinin gözlemlenmesi üzerine yeni düzenlemeler yapmıştı.

Resmi Gazete’nin 31 Ağustos 2023 tarihli sayısı ile bu düzenlemeler yürürlüğe girmiş oldu. Yapılan düzenleme ile ikinci el motorlu kara taşıtları ve taşınmaz ticaretine ilişkin kısıtlamalar getirildi. Kişilerin ilan sitelerinde kimliğini gizleyerek ilan vermesi yasaklandı.

Kişinin kendisine, eşine, birinci ve ikinci derece kan hısımlarına ait olmayan ya da sahibi tarafından yetkilendirilmeyen taşınmaz veya taşıtın ilana konulması bugünden itibaren yasaklandı.

Ek olarak emlak komisyoncuları ve oto galericileri, satışına yetkili oldukları taşıtı veya taşınmazı yetki belgeleriyle doğrulama yaparak, ilana koyabilecek. Diğer yandan ilan sitelerine de doğrulama yapma yükümlülüğü getirildi.

Konuyla ilgili daha önce Ticaret Bakanı Ömer Bolat, tüketiciyi yanıltıcı ilan verenlere, cezaların enflasyonun üzerinde olabileceğini, kapatma cezasının gelebileceğini söylemişti. Bolat bu ilanları yayınlayan internet sitelerinin de cezalardan sorumlu olacağını, buna göre program yapmaları gerektiğini belirtmişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.