Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Bolat Araç ve Emlak Satışlarına İlişkin Uyarıda Bulundu

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Konya Büyükşehir Belediyesi Taş Bina'da düzenlenen Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi'nde konuştu.
Bakan Bolat Araç ve Emlak Satışlarına İlişkin Uyarıda Bulundu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Konya Büyükşehir Belediyesi Taş Bina’da düzenlenen Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi’nde açıklamalarda bulundu. Bolat, Türkiye’nin dışa açık bir ekonomiye sahip olduğunu belirtirken, emlak ve araç piyasasına ilişkin konuştu.

Bolat, 1 Kasım’da yürürlüğe girecek yönetmelikle emlak ve oto satışlarında sahte isim ve hesaplarla fiyatları yükseltmek için yapılan manipülatif çabaların ağır cezalandırılacağı mesajını verdi.

Bakan Bolat konuyla ilgili değerlendirmesinde, “Tüketici, ‘Biraz daha iner mi’ diye bekleyim moduna girdi ve piyasa düzene girdi. Aynı şey emlak için de geçerli oldu. Emlakta da daire satışlarında ve fiyatları, dükkan ve arsa fiyatlarında düşme var.” ifadelerini kullandı.

31 Ağustos’ta önemli bir yönetmelik çıkardıklarını 1 Kasım’da başlayacağını belirten Bolat, emlak ve oto satışlarında sahte isimlerle, ‘fake’ hesaplarla fiyatları yükseltmek için yapılan manipülatif çabalara ağır cezalar olacağını söyledi.

Bolat bu konuyla ilgili, “Bunları yayınlayan ilan siteleri bu cezalardan sorumlu olacaklar. Buna göre programlar hazırlamaları gerekiyor. Elemanlarını hazırlamaları gerekiyor. Bu yönetmelik kesinlikle uzatılmayacak 1 Kasım’da yürürlükte olacak.” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Torba yasa çalışmasına atıfta bulunan Bolat, cezaları enflasyonun üzerinde artıracaklarını, kapatma cezasının da geleceğini söyledi.

Bolat: Piyasaya İstikrar Geldi

Bolat, Ticaret Bakanlığı olarak bütün sektörlerde düzenleyici ve denetleyici yetkilere sahip olduklarına dikkat çekerek, piyasada gözetleme, stokçuluk ve haksız piyasa işlemlerini denetleme ve cezalandırma görevini etkin şekilde yerine getirdiklerini vurguladı.

Ticaret Bakanıi otomotiv piyasasında çip kriziyle başlayan kaotik dönemde araçların bulunamaması, stokçuluk gibi nedenlerden dolayı ikinci el araç piyasasında yaşananlara ilişkin de konuştu.

Bolat konuyla ilgili önemli, düzenleyici yönetmelikler çıkardıklarını denetimleri arttırdıklarını belirterek, Bu konuda piyasalar Ağustos ayının ortalarından itibaren düzene girdi, istikrara kavuştu.” diye konuştu. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.