Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Apple Tedarikçisi Foxconn’un İkinci Çeyrek Kârı Beklentiyi Aştı

Tayvanlı şirket Foxconn'un, 2023 yılı ikinci çeyrek kârı yüzde 1'lik düşüşle tahminlerden iyi geldi. Detaylar haberin içerisinde;
Apple Tedarikçisi Foxconn’un İkinci Çeyrek Kârı Beklentiyi Aştı
Yorum

Dünyanın en büyük Tayvanlı sözleşmeli elektronik üreticisi Foxconn, 2023 yılı ikinci çeyrek net kârının yüzde 1 düştüğünü açıkladı. Küresel ekonomideki sıkıntıların, tüketicinin elektroniğe yönelik arzını olumsuz etkilediğini kaydetti.

Apple’ın önemli tedarikçilerinden Foxconn, Nisan-Haziran çeyreği için net kârının geçen senenin aynı dönemindeki 1,04 milyar dolar seviyesinden 1 milyar dolara (33 milyar Tayvan doları) gerilediğini bildirdi.

Londra merkezli haber ajansı Reuters, Refinitiv’e göre 13 analistin şirketin ikinci çeyrek kârı için beklentisi ise ortalama 25,57 milyar Tayvan doları (816 milyon dolar) olduğuna işaret etti.

Foxconn, Üçüncü Çeyrek Gelirinin Düşeceğini Öngörüyor

İkinci çeyrek kârını beklentilerin üzerinde açıklayan Foxconn, üçüncü çeyrek kârının ikinciye kıyasla daha iyi olacağı yönünde tahminini bildirdi. Ancak akıllı tüketici elektroniği ürünlerindeki talep düşüşüyle paralel olarak üçüncü çeyreğin bir önce senenin aynı dönemine göre düşeceğini de ekledi.

Akıllı telefonları kapsayan grup, Foxconn’un toplam gelirinin yaklaşık yarısını oluşturuyor. Şirket açıklamasında bulut, ağ ve bilgisayar ürünleri işlerinin de üçüncü çeyrekte bir önceki yıla kıyasla daha kötü performans göstereceğini öngördü.

Tayvanlı şirket, üçüncü çeyreğe ilişkin genel gelirin de düşeceğini ileri sürdü. Foxconn, tüm yıl gelir görünümünü ise önceki yatay geçiş kılavuzundan hafif bir düşüşle indirdi.

iPhone’ların yaklaşık yüzde 70’ini üreten Foxconn, ilk çeyrek kârında da yüzde 56’lık düşüş bildirmişti. Şirket, 2023 yılının Ocak-Mart çeyreği için net kârının 417 milyon dolara düştüğünü açıklamıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu