Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Apple Tedarikçisi Foxconn İlk Çeyrek Karında Düşüş Bildirdi

Apple'ın akıllı telefonu iPhone'u üreten Tayvan merkezli Foxconn, yılın ilk çeyrek karında düşüş yaşadı. Detaylı bilgiler haberde…
Apple Tedarikçisi Foxconn İlk Çeyrek Karında Düşüş Bildirdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD’li teknoloji devi Apple’ın en büyük tedarikçisi Foxconn, ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı. Şirket tahminlerin altında kalarak net karında yüzde 56 düşüş bildirdi. Bu son 3 yılın en büyük çeyreklik düşüşü oldu.

Tayvanlı şirket, Ocak-Mart çeyreği için net karının 417 milyon dolara düştüğünü bildirdi. Dünyanın en büyük sözleşmeli elektronik üreticisi, düşüşü Japon elektronik üreticisi Sharp’ta bulunan hisse zararına bağladı.

Foxconn Yönetim Kurulu Başkanı Liu Young-way bir kazanç görüşmesinde Sharp’ın zararına işaret ederek, “İleriye dönük olarak yatırım işlerimizin yönetimi üzerinde daha çok çalışacağız” açıklamasında bulundu.

Küresel ekonomik belirsizliğin gölgesinde kalan Liu, tüm yıla ilişkin görünümün sınırlı olduğunu ve şirketin muhafazakar bir beklentiye sahip olduğunu söyledi. Finans Direktörü David Huang ise envanter seviyelerinin ortalamanın üzerinde olmasına rağmen, bunların kontrol edilebilir düzeyde olduğunu belirtti.

Şirket EV İşlerine Odaklanıyor

Apple ile ticaretinde elde ettiği başarıyı elektrikli araçlarla (EV) tekrarlamak isteyen Foxconn, EV işiyle ilgili olarak geleneksel otomobil üreticilerine yaklaştığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Foxconn, temel tüketici elektroniği ürünleri gelirinin ikinci çeyrekte yıldan yıla düşmesini beklediğini bildirdi. Bu grup akıllı telefonları içeriyor ve Foxconn’un toplam gelirinin yarısından fazlasını oluşturuyor.

2023’te bulut ve ağ ürünleri gelirlerinin, bu sektörler için önceki önemli büyüme tahminlerine kıyasla sabit kalması bekleniyor. Genel olarak, ikinci çeyreğe ilişkin gelirler düşerken, şirket gelirlerin sabit kalacağına dair yıllık tahminlerde değişiklik yapmadı.

iPhone’ların yaklaşık yüzde 70’ini üreten Foxconn, üretimini , katı COVID kısıtlamaları nedeniyle Çin dışına taşıyor. Şirket ayrıca, Pekin ile Washington arasındaki ticaret geriliminin, işine olası bir darbe vurmasını önlemeye çalışıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.