Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Anlaşmasız Brexit’le İngiltere’de Gri Pazar-Karaborsa İstilası Yaşanabilir

İngiliz bir perakende uzmanına göre anlaşmasız bir Brexit, gri piyasa üzerinden satılan mallarda bir patlamaya yol açabilir. Detaylar şöyle;
Anlaşmasız Brexit’le İngiltere’de Gri Pazar-Karaborsa İstilası Yaşanabilir
HABER GİRİŞ

İngiltere’nin AB’den ayrılması için son tarih giderek yaklaşırken, anlaşmasız Brexit korkuları da yoğunlaşıyor. İngiliz bir perakende uzmanından gelen son açıklamalar da mevcut durumu bir kez daha gözler önüne serdi.

Perakende pazarlama ajansı Geometry UK’nin yöneticisi olan Michelle Whelan, verdiği bir demeçte anlaşmasız Brexit durumunda bazı meşru ürünlerin fiyatının kıtlık nedeniyle yüzde 10’dan fazla artabileceğini söyledi.

Burada; grey market (gri pazar-piyasa) teriminin yasal olsa da yetkisiz satıcılar tarafından satılan meşru ürünleri, kara borsanınsa kıt ürünlerin yasadışı veya sahte olarak alınıp satıldığı durumları ifade ettiği hatırlatıldı.

Gri Pazar Yetkisiz Satıcı Ürün Satışı Konuşmasında söz konusu terimleri sık sık kullanan Michelle Whelan; daha önce fazla stok yapmış veya sezon dışı ürünleri toplu halde satın almış olabilecek yetkisiz satıcıların, özellikle de çevrimiçi fiyatları düşürebileceğini belirtti. “İngiltere’de, bilinen ve onaylanmış kanallardan mal satın aldığımız açık pazarlara alışkınız. Anlaşmasız Brexit ile gri pazar patlaması için büyük bir fırsat var.” dedi.

Anlaşmasız bir Brexit’in ve yetkisiz bayi ağları üzerinden gri pazar sitelerindeki patlamanın, daha ucuz fiyatlarla insanların istediği ürünlere ulaşmasına izin vermeye devam edebileceğini anlattı.

Anlaşmasız Brexit Gri Pazar Patlama “Yeterince derinlemesine bir arama yaparak hepimiz ayakkabı, saat, elbise, kamera, mobilya, TV ve daha fazlası gibi ürünler için hazır olan gri market web sitelerini bulabiliriz.” sözlerini de ekledi. Sonuçta işletmeler mallarını yetkili satıcılar aracılığıyla ya da lisans anlaşmalarıyla satmayı tercih ediyorlar çünkü bu eşyaların nasıl sunulduğu ve fiyatlandırıldığı konusunda onlara daha fazla kontrol sağlıyor. Ancak eğer ürünler, yasal olsa da yetkisiz kanallar aracılığıyla gri pazarda satılıyorsa, bunların indirimli şekilde müşteriye ulaştırılabildiği biliniyor.

Whelan, uzun vadede paralel ithalatın, yasal olmasına rağmen bir markanın imajına zarar verebileceğini veya insanların ürünleri tam fiyattan satın almalarını durdurabileceğini belirtti ve şöyle açıklamada bulundu:

Anlaşmasız Brexit Gri Pazar Uzun Vade Marka İmajı Zarar Verebilir “Gri pazar satıcıları yetkili satıcıları da etkiliyor. İnternette “gri” ürün bulmak kolaydır, böylece alışveriş yapanlar gri pazar fiyatının bir ürün için en iyi fiyat olduğunu varsayabilir. Dolayısıyla perakendeci fiyatları karşılamak için büyük bir indirim teklif etmek zorunda kalabilir.”

GCM Yatırım Banner

Pazar günü basına sızan İngiliz hükümet belgeleri de anlaşmasız Brexit durumunda, ülkenin gıda, yakıt ve ilaç sıkıntısı ile karşı karşıya kalabileceği konusunda uyarı yapıyordu. Kısa süre önce açıklama yapan İngiltere’deki büyük gıda tedarikçileri de İngiltere anlaşmasız Brexit senaryosunda gıda kıtlığıyla karşı karşıya ifadeleriyle hükümete çağrıda bulunmuşlardı.

Perakende uzmanı Whelan, ürün kıtlığının aynı zamanda karaborsada işlem gören sahte ürünlerin artması riskini de taşıdığını vurguladı. “Gri veya karaborsa yoluyla sahte ürün isyanı riskine karşı İngiltere’deki perakendeciler, ürün kalitesini garanti altına almak amacıyla ürün kalitesini garanti altına almak için blockchain kullanan Alibaba’nun Tmall’ına benzer bir strateji benimseyebilir.” sözleriyle de tavsiye verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.