Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AMB Üyesi: Rusya-Ukrayna Savaşı Ekonomiyi Raydan Çıkarabilir

Finlandiya Merkez Bankası başkanı ve AMB Yönetim Konseyi üyesi Olli Rehn, yüksek enflasyona dair değerlendirmede bulundu.
AMB Üyesi: Rusya-Ukrayna Savaşı Ekonomiyi Raydan Çıkarabilir
HABER GİRİŞ

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi üyesi ve Finlandiya Merkez Bankası Başkanı Olli Rehn, yüksek enflasyona dair açıklamalarda bulundu.

Rehn’e göre Avrupa Merkez Bankası’nın faiz oranlarını yükseltmek için derhal harekete geçmesi gerekiyor. AMB üyesinin yorumları FED ve İngiltere Merkez Bankası’nın faiz artırımı kararlarının ardından geldi.

Sert bir kaya ile karşı karşıya olduklarını belirten Rehn, bir yandan toparlanmayı sağlamalarını, bir yandan da yüksek enflasyon beklentilerinin iş gücü piyasasına yansımasını önlemeleri gerektiğini ifade etti.

Rehn açıklamasında, “Benim görüşüme göre enflasyonda hızlı bir şekilde sıfıra doğru hareket etmeli ve kademeli olarak para politikasını normalleştirme sürecimize devam etmeliyiz.” ifadelerini kullandı.

AMB Üyesinden Savaş Uyarısı

AMB üyesi tüm bu süreçlerin Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının önemli ölçüde tırmanmaması ve yoğunlaşmaması koşuluyla gerçekleşebileceğini belirtiyor. Bunun olmaması halinde tüm tahminler ve ekonomik toparlanmanın raydan çıkabileceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Dünyanın dört bir yanındaki birçok merkez bankası gibi, AMB de, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik sebepsiz saldırısıyla şiddetlenen bir enflasyon artışı yoluyla euro bölgesi ekonomisini kontrol altında tutmaya çalışıyor.

Euro bölgesinde enflasyon Nisan ayında yüzde 7,5’e yükselerek, beklentilerin neredeyse dört katı gelmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın