Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi Enflasyonunda Yeni Rekor: ECB Hedefinin 4 Katı

Euro Bölgesi'nde yıllık enflasyon, Mart ayında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. ECB hedefinin 3 katını aşan enflasyonda son durum;
Euro Bölgesi Enflasyonunda Yeni Rekor: ECB Hedefinin 4 Katı
HABER GİRİŞ

Enflasyon, tüm dünyada tarihi seviyelere çıkarken yükseliş durmuyor. Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından açıklanan son rakamlar da Euro Bölgesi’nde enflasyonun Şubat ayındaki yüzde 5,9’a kıyasla Mart’ta yüzde 7,5’le tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktığını gösterdi. Bu yüzde 6,6 yönündeki beklentileri fazlasıyla aştı. Enflasyona Rusya-Ukrayna savaşı damga vurdu.

Euro Bölgesi Enflasyonunda Yeni Rekor Yüzde 7,5!

Euro Bölgesi Enflasyonunda Yeni Rekor Yüzde 7,5!
KAYNAK: Eurostat

Ön tahminlere göre enflasyon üst üste dördüncü ay için yeni bir rekor kırdı. Artış, Ukrayna’daki savaş ve Rusya’ya uygulanan yaptırımların akaryakıt ve doğalgaz fiyatlarını rekor seviyelere çıkarmasıyla yönlendirildi.

Yüzde 7,5’lik enflasyon şu anda Avrupa Merkez Bankası’nın yüzde 2 hedefinin 3 katını aştı. Enerji yine en yüksek yıllık oranı kaydederken Şubat ayındaki yüzde 32’ye karşı yüzde 44,7 oldu.

Ancak gıda, alkol ve tütün, enerji dışı endüstriyel mallar ve hizmetler dahil diğer kalemlerin fiyatları da arttı. Enerji hariç enflasyon yüzde 3,1’den yüzde 3,4’e, enerji, gıda, alkol ve tütün hariç yüzde 2,7’den yüzde 3’e çıktı.

ECB Yükselen Enflasyon Karşısında Ne Yapacak?

Geçim maliyeti geçen ay Euro Bölgesi’nde bir rekora daha ulaştı ve Avrupa Merkez Bankası’nın bu kadar hızlı yükselen tüketici fiyatlarını nasıl istikrara kavuşturabileceğine dair yeni soruları gündeme getirdi.

Şimdi Kayıt Olun

Rakamlar, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ekonomik belirsizliği beraberinde getirdiği ve bazı ekonomistlerin bölgenin 2022’de resesyona girip girmeyeceğini merak ettiği bir zamanda geldi.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde bu hafta başlarında yaptığı açıklamada, üç ana faktörün enflasyonu ileriye taşımasının muhtemel olduğunu söylemişti. Ancak ECB’nin faiz artırımına ilişkin şahin bir mesaj vermedi.

CNBC’nin aktardığına göre Capital Economics’te kıdemli Avrupa ekonomisti, bu sabah müşterilerine notunda Jack Allen-Reynolds, Euro Bölgesi enflasyonunun ECB tahmininin daha da üzerine çıkması ve yılın geri kalanında çok yüksek kalması muhtemel olduğu için bankanın faiz oranlarını yükseltmeye başlamasının çok uzun sürmeyeceğini düşündüklerini belirtti.

Bu yıl için üç adet 25 baz puanlık faiz artırımı beklediklerini söyledi. Berenberg ekonomisti Salomon Fiedler, da ECB’nin parasal teşviki azaltmak için FED’den daha fazla zamanı olduğunu ancak pahalı yeşil geçiş politikaları ve yüksek enflasyona ECB’nin de sonunda tepki vermesi gerekeceğini bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.