Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AMB Tutanaklarında Büyüme Risklerinde Aşağı Yön Vurgusu

Bankacılık krizi ve yüksek enflasyonun ele alındığı AMB toplantı tutanaklarında, büyümeye dair olumlu açıklamalar yapıldı.
AMB Tutanaklarında Büyüme Risklerinde Aşağı Yön Vurgusu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Merkez Bankası (AMB), 15-16 Mart 2023 tarihinde düzenlenen para politikası toplantısının tutanaklarını yayımladı. 1-2 Şubat 2023 tarihlerinde yaptığı bir önceki para politikası toplantısından bu yana finansal piyasa gelişmeleri hakkında rapor sunarken, iki dönemin birbirinden ayrıldığı belirtildi.

İlk dönemde ABD’de Silicon Valley Bank’ın (SVB) iflası, Euro Bölgesi’nde enflasyon üzerinde kalıcı baskılar ve tüketici fiyatları gibi konular ele alındı.

İkinci bölümde piyasaların SVB’nin ani çöküşüyle durmaya başladığı, faiz oranı beklentileri, 14 Mart 2023 tarihinde piyasaların kapanışındaki finansal piyasa göstergeleri, bankacılık sektöründeki türbülans gibi riskli konular değerlendirildi.

Toplantı tutanaklarında üç gözlemin öne çıktığı belirtilirken ilk olarak finansal olmayan şirketlerin hisse fiyatlarının ılımlı bir şekilde etkilendiği, genele bakıldığında banka hisselerinden çok daha dirençli oldukları söylendi. İkinci olarak ABD’de başlayan krizin Euro bölgesine yayılmadan kontrol altına alındığı oldu. Üçüncü gözlemde ise Euro Bölgesi’ndeki banka hisse fiyatlarının iyileşen kazanç beklentileri sayesinde geçen yılın ortasındaki düşük seviyelere göre yine de pozitif bölgede kalması olarak açıklandı.

AMB Son Toplantıda 50 Baz Puanlık Faiz Artışı Yaptı

AMB, Mart ayındaki toplantıda bankacılık krizine rağmen faiz artışı kararı aldı. Politika faizini 50 baz puan artırarak yüzde 3,50 seviyesine çıkan banka, yüksek enflasyona vurgu yapmaya devam etti.

GCM Yatırım Banner

Bugünkü tutanaklarda ise yüksek enflasyonun kalıcı hale geleceğine dair endişelerin arttığına dikkat çekildi. Piyasaların Merkez Bankası’nın vereceği faiz kararı ile reel faiz oranları arasındaki fark ve son olarak yeterince kısıtlayıcı olmayan daha geniş mali koşullarla ilgili endişeler olduğu sıralandı.

Finansal piyasalarda devam eden istisnayı gerilimlerin ekonomik görünüm için önemli bir belirsizlik kaynağı olduğu ifade edildi. Bunların kredi koşullarının gereksiz bir şekilde sıklaştırılmasına yol açabileceği ya da güveni önemli şekilde azaltabileceği söylendi.

İşgücü Piyasası Dirençli

Dünya ekonomisinin yılın ilk aylarında istikrar belirtileri gösterdiği, özellikle de Çin’in yeniden açılması ile birlikte toparlanma beklentinin arttığı kaydedildi. Euro Bölgesi’nde ekonomik faaliyetlerin geçen yılın son çeyreğinde durgunlaştığı hatırlatılırken Ocak 2023’te çok az toparlandığı açıklandı.

Enerji, ara malları ve dayanıklı tüketim malları üretimindeki azalmanın hafiflediği, diğer yandan tüketici beklentileri anket sonuçlarına göre konut sektöründeki beklentilerin azaldığı vurgulandı.

İşgücü piyasasında tüm göstergelerin dayanıklılık mesajı verdiği, işsizliğin Ocak ayında yüzde 6,6 ile Nisan 2022’den bu yana sabit kaldığı söylendi.

Ekonomik büyüme görünümüne dair risklerin aşağı yönlü hareket ettiği, sürekli artan finansal piyasa gerilimlerinin kredi koşullarını beklenenden güçlü bir şekilde sıkılaştırılabileceği kaydedildi.

Enflasyonun Şubat’ta yüzde 8,5’lik orandan sonra yüzde 6,9’a gerilediği fakat alt kalemlerde hala yükselişin sürdüğüne dikkat çekildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.