Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Amazon Bulut Servisleri için 35 Milyar Dolar Yatırım Yapacak

E-ticaret devi Amazon, bulut hizmetlerini geliştirmek için Virginia’daki veri merkezi için büyük bir yatırım kararı aldı.
Amazon Bulut Servisleri için 35 Milyar Dolar Yatırım Yapacak
HABER GİRİŞ

Dünyanın en büyük e-ticaret şirketi Amazon’un bulut hizmetleri bölümü, Virginia’daki veri merkezlerini genişletmek için 2040 yılına kadar 35 milyar dolar daha yatırım yapmayı planlıyor. Amazon Web Services (AWS), yeni yatırımın 1.000 kişiye istihdam yaratacağını belirtti.

Virginia Cumhuriyetçi Valisi Glenn Youngkin, AWS’nin Virginia’da birden fazla veri merkezi kampüsü kuracağını söyledi. AWS, 2011’den 2020’ye kadar kuzey Virginia’da bulunan veri merkezlerine 35 milyar dolar yatırım yaptığını ve eyaletteki veri merkezlerinde 3.500 tam zamanlı çalışanı olduğunu söyledi.

Virginia eyalet yasa koyucularının onayını bekleyen yeni bir “Mega Veri Merkezi Teşvik Programı” geliştiriyor ve bu program, şirketin ekipman ve yazılımda Veri Merkezi Satış ve Kullanım vergi muafiyetlerini 15 yıla kadar uzatmasını sağlıyor.

AWS ayrıca site ve altyapı iyileştirmeleri, iş gücü geliştirme ve projeyle ilgili diğer maliyetler için 140 milyon dolara kadar devlet yardımı alabilecek. Amazon hisseleri haftanın son işlem günü yüzde 2.8’lik artışla kapanış gerçekleştirdi.

Amazon’un yatırım kararı, geçtiğimiz haftalarda alınan büyük işten çıkarma kararının ardından geliyor. Şirket Ocak ayının ilk haftasında, 18 binden çalışanını işten çıkaracağını duyurmuştu. Küresel enflasyon ve merkez bankalarının faiz artırımları, şirketlerin işten çıkarmaya yönelik yeni kararlar almasına neden oldu.

GCM Yatırım Banner

Makroekonomik ortamdaki olumsuzluklar, Amazon’un hisselerinde 2022 boyunca büyük kayıpları getirdi. Kasım 2021’de 188 dolara kadar çıkan hisse değeri, geçen zaman içerisinde 81 dolara kadar düştü. Buradan toparlanan hisseler hafta kapanışında 97 dolar seviyesindeydi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın