Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya Sanayi Üretimi Temmuz’da Düşüşe Devam Etti

Bu yıl sanayi üretiminde dördüncü düşüşe imza atan Almanya ekonomisi 2023’ün üçüncü çeyreğine girişte güçlü bir performans sergilemedi.
Almanya Sanayi Üretimi Temmuz’da Düşüşe Devam Etti
HABER GİRİŞ

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), Temmuz 2023 dönemine ilişkin sanayi üretimi verilerini paylaştı. Sanayi üretimiyle 2023’e iyi bir giriş yapan Alman ekonomisinden iyi haberler gelmedi.

Tüketici güveni, istihdam oranları ve fabrika siparişlerinde düşüş kaydeden Alman ekonomisi, sanayi üretiminde de hanesine eksi yazdı.

Destatis’in geçici verilerine göre Temmuz ayında Almanya’nın sanayi üretimi yüzde 0,5’lik düşüş beklentisinin üzerinde gerileme yaşadı.

Avrupa’nın en büyük ekonomisinin sanayi üretimi yılın üçüncü çeyreğine girişte aylık yüzde 0,8, yıllık yüzde 2,25 düştü.

Bir önceki verilerde ülkedeki sanayi üretimi Haziran ayında aylık bazda yüzde 1,4, yıllık bazda yüzde 1,73 gerileme kaydetmişti.


Sanayi üretiminde bu yılki dördüncü düşüşe imza atan Alman ekonomisinde Haziran ayıyla karşılaştırıldığında Temmuz’da sermaye malları yüzde 2,9 düştü.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu karşılaştırmada tüketim malları yüzde 1,0 ve ara mallar yüzde 0,7 düşük üretime işaret etti. Enerji ve inşaat hariç sanayi üretimindeki geri çekilme yüzde 1,8 oldu.

Sanayi dışında enerji üretimi yüzde 2,2 düşerken inşaat sektörü üretimi yüzde 2,6 arttı. Yıllık bazda ise sanayi üretiminde yüzde 2,1 oranında düşüş gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.