Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Alman Ekonomisi Sanayi Üretimiyle 2023’e İyi Bir Giriş Yaptı

Almanya’nın Ocak 2023 dönemine ilişkin sanayi üretimi verileri açıklandı. Avrupa’nın ekonomi devi, beklentileri aşan performansıyla yükseliş kaydetti.
Alman Ekonomisi Sanayi Üretimiyle 2023’e İyi Bir Giriş Yaptı
Son Güncelleme: 

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), 2023’ün ilk sanayi üretimi verilerini paylaştı. Destatis’in geçici verilerine göre Ocak ayında Almanya’nın sanayi üretimi yüzde 1,4’lük artış beklentisinin de üzerinde geldi.

Avrupa’nın en büyük ekonomisi 2023’ün ilk ayında sanayi üretiminde yüzde 3,5 oranında artış kaydetti. Sanayi üretiminde aylık bazda gösterilen yükseliş, yıllık bazdaki verilerde okunmadı.

Almanya’nın sanayi üretimi Ocak 2023 döneminde bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,6 oranında düştü. Aralık 2022 dönemine ilişkin verilerde ise aylık bazda yüzde 2,4, yıllık bazda yüzde 3,3 düşüş kayda geçti.

Alman ekonomisinin sanayi üretim verileri 2021’in son ayında yüzde 0,4’lük artış beklentisinin aksine yüzde 0,3 düşüş kaydetmişti.

Elektronik Ekipman ile Kimyasallar ve Kimyasal Ürünler İmalatı Öne Çıktı

Destatis raporuna göre 2023’ün ilk ayında Alman ekonomisinde enerji ve inşaat dışı sanayi üretimi, 2022 Aralık ayına kıyasla yüzde 1,9 yükseldi.

MANŞET HABER
Ekonomide Devasa Büyüme! Üçüncü Çeyrek Beklentileri Aştı

Takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi ise Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,9 azaldı.

Ocak 2023 döneminde sanayi üretimi verilerinde okunan olumlu hava, elektronik ekipman imalatındaki yüzde 7,1’lik, kimyasallar ve kimyasal ürünlerin imalatındaki yüzde 9,8’lik aylık yükseliş hareketlerinden geldi.

Söz konusu dönemde ise motorlu kara taşıtları, treyler ve yarı römork imalatı yüzde 5,2, temel farmasötik ürünler ve farmasötik müstahzarların imalatı yüzde 12,9 düştü.

Enerji Yoğun Sanayi Kollarındaki Üretim Aylık Yüzde 6’nın Üzerinde Arttı

Destatis raporuna göre enerji yoğun sanayi kollarındaki üretimde Aralık 2022 dönemine kıyasla Ocak 2023 döneminde yüzde 6,8’lik artış kaydedildi.

Bu artışla birlikte Aralık 2022’deki aylık bazda 5,6’lık düşüşten sonra sanayi sektöründe üretimde toparlanma görüldü.

Ancak söz konusu toparlanma için yüksek beklentiler oluşmadı. Ocak 2023’te enerji yoğun üretimdeki artış, Ocak 2022’ye göre yüzde 13,2 oranında daha düşük kaldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu