Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya’nın Tüketici Güveninde Eylül’de Düşüş Bekleniyor

GfK enstitüsü tarafından yapılan araştırmaya göre, Almanya’da tüketici güveninin gelecek ay düşüş yaşayacağı tahmin ediliyor.
Almanya’nın Tüketici Güveninde Eylül’de Düşüş Bekleniyor
HABER GİRİŞ

GfK enstitüsünün gerçekleştirdiği son ankete göre Almanya’da tüketici güveninin, azalan gelir beklentileri ve satın alma eğilimi nedeniyle Eylül ayında düşmesi bekleniyor.

Enstitünün tüketici duyarlılığı endeksi, Ağustos’taki hafif revize edilen -24,6 seviyesinden Eylül ayına doğru -25,5’e geriledi. Bu tüketici güveninin -24,3 olan analist beklentisinin altıda kaldığını gösteriyor.

GfK tüketici uzmanı Ralf Buerkl, “Tüketici duyarlılığının bu yılın sonundan önce sürdürülebilir bir şekilde toparlanma şansı giderek azalıyor” açıklamasında bulundu. Buerkl, yüksek enflasyon oranlarının tüketici güvenindeki herhangi bir iyileşmeyi engellediğini söyledi.

GfK, tüketici güveninin önümüzdeki aylarda muhtemelen düşük seviyede kalacağını, bu nedenle özel tüketimin bu yıl genel ekonomik kalkınmaya olumlu bir katkı sağlamayacağını ve Almanya’daki büyüme beklentileri üzerinde bir yük olacağını belirtti.

Tüketici iklimi göstergesi, bir sonraki aydaki reel özel tüketimin gelişimini öngörüyor. Sıfırın üzerinde bir gösterge, özel tüketimin yıllık bazda büyüyeceğine işaret ederken, altındaki bir değer, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla bir düşüşe işaret ediyor.

GCM Yatırım Banner

GfK’ya göre göstergede bir puanlık değişim, yıllık bazda özel tüketimde yüzde 0,1’lik bir değişime karşılık geliyor. Gelir beklentileri alt endeksi, hane halkının mali durumunun önümüzdeki 12 aydaki gelişimine ilişkin beklentileri yansıtıyor.

Ek konjonktür beklentileri endeksi ise ankete katılanların önümüzdeki 12 aydaki genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirmelerini ortaya koyuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.