Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya Ekonomisi 2023 Yılı 2. Çeyrekte Durgun Kaldı

Destatis tarafından açıklanan verilere göre Almanya ekonomisi için nihai veriler öncü tahminleri doğruladı. İşte detaylar…
Almanya Ekonomisi 2023 Yılı 2. Çeyrekte Durgun Kaldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), gayri safi yurt içi hasıla rakamlarını yayımladı. Almanya ekonomisi, 2023’ün ikinci çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 0,2 oranında küçülürken, bir önceki çeyreğe göre değişim göstermedi.

Açıklanan nihai veriler, 28 Temmuz’daki öncü verilerde açıklanan yüzde 0,0 büyüme oranını doğrulamış oldu.

Avrupa’nın en büyük, dünyanın dördüncü ekonomisi olan Almanya ekonomisinde yakın zamanda bir toparlanma beklenmiyor.

Destatis Başkanı Ruth Brand, veri sonrası yaptığı değerlendirmede “Alman ekonomisi önceki iki çeyrekte yaşanan hafif düşüşlerin ardından baharda istikrara kavuştu.” şeklinde yorum yaptı.

Bir önceki çeyrekteki olumlu gelişmenin ardından brüt sabit sermaye oluşumu 2023 yılının ikinci çeyreğinde hafif artış kaydetti. Makinelere, ekipmanlara ve araçlara, önceki çeyreğe kıyasla yüzde 0,6 daha fazla yatırım yapıldığı bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank), Ağustos ayı raporunda öncü tahminlerin Alman ekonomisinin yılın ikinci çeyreğinde sıfır büyüme kaydettiğine işaret ettiği, Temmuz-Eylül döneminde ise görünümün çok iyi olmadığı sonucunu açıklamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.