Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IFO’dan Almanya Raporu: Üreticilerin Rekabet Gücü Azaldı

Almanya Ekonomi Araştırma Enstitüsü (IFO) tarafından yapılan son çalışma, ülkedeki makina ve ekipman üreticilerinin rekabet gücünün kötüleştiğini gösteriyor.
IFO’dan Almanya Raporu: Üreticilerin Rekabet Gücü Azaldı
HABER GİRİŞ

Almanya Ekonomi Enstitüsü (IFO), Alman makine ve ekipman üreticilerinin rekabet gücüne yönelik Almanya İş Anketi sonuçlarını paylaştı. Rapora göre Nisan’da 7,3 olarak belirlenen rekabetçilik puanı Temmuz’da eksi 14,3 seviyesinde gerçekleşti.

İlgili anket puanı böylece Temmuz 1994’ten bu yana en düşük seviyeye geriledi. Daha önce böyle bir düşüş 2009 yılındaki küresel kriz yaşanırken, 10.6 puan ile görülmüştü. Alman makine ve ekipman üreticilerinin Avrupa Birliği’nde rekabet gücü eksi 8,5 puana düşerken, Almanya pazarında eksi 4,1’e geriledi.

Katılımcılar ülkedeki makine ve ekipman üreticilerinin yüzde 40’ı nitelikli çalışan ve önemli ara ürün kıtlığının çoğu zaman üretimlerini kısıtladığını belirtti.

IFO’nun makine ve ekipman üreticileri sektörü uzmanı Nicolas Bunde, “AB dışındaki satış pazarlarında, Alman makine ve ekipman üreticileri, özellikle Çin’den gelen daha sert bir rekabetle karşı karşıya kalıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

KOBİ’lerin hakim olduğu makine ve ekipman üretiminde vasıflı işçi sıkıntısının özellikle büyük bir sorun olduğunu, bu durumu iyileştirmenin politika yapıcıların ve toplumun görevi olduğunu sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Almanya’da makine ve ekipman üretiminde çalışanların daha yaşlı ve genç çalışanların ise nadiren vardiyalı çalışmayı tercih ettiğine dikkat çekildi. Raporda, makine ve ekipman üreticilerinin artan enerji ve ham madde maliyetlerini satış fiyatına ekleme zorluklarıyla karşılaştığı bilgisi verildi.

Bazı firmaların üretimlerini yurt dışına taşıdığı ancak Almanya’da sanayisizleşmeden bahsetmek için henüz çok erken olduğu belirtildi. Bugün Almanya’da imalat PMI verisi açıklandı. Ağustos’ta 44,7 puan görüldü ve Mayıs 2020’den bu yana en düşük seviye görüldü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın