Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya’da İşsizlik 18 Bin ile Tahminlerden Fazla Yükseldi

Dünyanın en güçlü ekonomilerinden biri olan Almanya’da işsiz sayısı piyasaların beklentilerinden daha kötü geldi. İşte detaylar;
Almanya’da İşsizlik 18 Bin ile Tahminlerden Fazla Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Almanya Federal İş Ajansı (BA), Ağustos ayını kapsayan işsizlik rakamlarını paylaştı. Durgun ekonomi Almanya’daki iş gücü piyasasını olumsuz etkiledi ve ülkedeki işsiz sayısı Ağustos’ta bir önceki aya göre 18 bin kişi arttı. Mevsimsellikten arındırılmış işsiz sayısı aylık bazda 2,63 milyona çıktı.

Ağustos için piyasadaki beklenti işsiz sayısının 10 bin artacağı yönündeydi. Federal İş Ajansı Başkanı Andrea Nahles, işsizlik rakamlarına yönelik yaptığı değerlendirmede yaz tatiline ve zayıf ekonomiye işaret ederek bunların iş piyasasını etkilediğini söyledi. İşsizlik rakamı beklentilerden fazla gelmesine rağmen iş gücü piyasasının genel olarak istikrarlı olduğunu ifade etti.

Almanya’da gün içinde kritik göstergelerden biri olan perakende satışları kapsayan veriler de açıklandı. Ülkede perakende satışlar Temmuz’da bir önceki aya göre yüzde 0,8 düştü.

Dünyanın en güçlü ekonomilerinden biri olan Almanya’da hükümet işsizlik oranının 2023’te yüzde 5,4, 2024’te yüzde 5,2 olacağını tahmin ediyor. Alman ekonomisi 2022’nin son çeyreğinde yüzde 0,4, 2023’ün ilk çeyreğinde yüzde 0,1 küçülürken mevcut yılın ikinci çeyreğinde büyüme gösterememişti.

Küresel Krizler Verilere Yansıdı

Son yıllarda yaşanan Kovid-19 salgını, tedarik zincirindeki problemler ve enerji arzını doğrudan etkileyen Rusya-Ukrayna savaşı gibi birçok gelişme, Almanya ekonomisini olumsuz etkiledi. Ayrıca Çin başta olmak üzere birçok ülkenin Almanya’dan ithal ettiği malları üretmeye başlaması, Alman ekonomisinin büyümesini zorlaştırdı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu