Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya’da İşsizlik 18 Bin ile Tahminlerden Fazla Yükseldi

Dünyanın en güçlü ekonomilerinden biri olan Almanya’da işsiz sayısı piyasaların beklentilerinden daha kötü geldi. İşte detaylar;
Almanya’da İşsizlik 18 Bin ile Tahminlerden Fazla Yükseldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Almanya Federal İş Ajansı (BA), Ağustos ayını kapsayan işsizlik rakamlarını paylaştı. Durgun ekonomi Almanya’daki iş gücü piyasasını olumsuz etkiledi ve ülkedeki işsiz sayısı Ağustos’ta bir önceki aya göre 18 bin kişi arttı. Mevsimsellikten arındırılmış işsiz sayısı aylık bazda 2,63 milyona çıktı.

Ağustos için piyasadaki beklenti işsiz sayısının 10 bin artacağı yönündeydi. Federal İş Ajansı Başkanı Andrea Nahles, işsizlik rakamlarına yönelik yaptığı değerlendirmede yaz tatiline ve zayıf ekonomiye işaret ederek bunların iş piyasasını etkilediğini söyledi. İşsizlik rakamı beklentilerden fazla gelmesine rağmen iş gücü piyasasının genel olarak istikrarlı olduğunu ifade etti.

Almanya’da gün içinde kritik göstergelerden biri olan perakende satışları kapsayan veriler de açıklandı. Ülkede perakende satışlar Temmuz’da bir önceki aya göre yüzde 0,8 düştü.

Dünyanın en güçlü ekonomilerinden biri olan Almanya’da hükümet işsizlik oranının 2023’te yüzde 5,4, 2024’te yüzde 5,2 olacağını tahmin ediyor. Alman ekonomisi 2022’nin son çeyreğinde yüzde 0,4, 2023’ün ilk çeyreğinde yüzde 0,1 küçülürken mevcut yılın ikinci çeyreğinde büyüme gösterememişti.

Küresel Krizler Verilere Yansıdı

Son yıllarda yaşanan Kovid-19 salgını, tedarik zincirindeki problemler ve enerji arzını doğrudan etkileyen Rusya-Ukrayna savaşı gibi birçok gelişme, Almanya ekonomisini olumsuz etkiledi. Ayrıca Çin başta olmak üzere birçok ülkenin Almanya’dan ithal ettiği malları üretmeye başlaması, Alman ekonomisinin büyümesini zorlaştırdı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.