Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya 18 Bin 500 Liralık Çocuk Yardımını Duyurdu

Almanya çocuk yardımı adı altında ailelere verdiği mali destekte rakamı yukarı taşıdı. Aile Bakanı, 636 euroluk ödeme planını paylaştı.
Almanya 18 Bin 500 Liralık Çocuk Yardımını Duyurdu
HABER GİRİŞ

Almanya’da konuşulan çocuk yardımı için verilecek rakam netlik kazandı. Federal Aile Bakanı Lisa Paus, yoksulluk riskine karşı aileleri korumak için çocuk yardımı kapsamında yaklaşık 18.550 TL’ye karşılık gelen 636 euroluk ödeme planını duyurdu.

2025’te ailelere 2024 için verilecek rakamın yüzde 12 oranında fazlasının verileceğini aktaran Paus, en küçük çocuk için 530 euro, en büyük çocuk için ise 636 euro ödeme yapma planı belirlediklerini kaydetti.

“Çocuklara eşit imkanlar ve sosyal yaşama daha fazla katılması için yeterli bir miktar” diyen Bakan Paus, ülkedeki koalisyon hükümetinin mevcutta aylık 7 bin 291 liraya karşılık gelen 250 euroluk çocuk yardımını değiştireceğini paylaştı.

Üzerinde çalışılan daha kapsamlı yardım paketinin Almanya’nın sosyal devlet anlayışına hizmet edeceği görüşü konuşuluyor.

Konuya ilişkin açıklamada verilecek yardımların ailelerin maddi durumu ve çocukların yaşına göre değişkenlik göstereceği bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’de En Yüksek Rakam 400 Lira

Çok defa Almanya ile mukayese edilen Türkiye’de ailelere verilen yardım çocuk sayısı ile sınırlandırılmış durumda.

Buna göre birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL’lik rakamlar söz konusu.

Üçüncü ve sonraki çocuklar için uzun süreli mali yardım yerine tek seferlik doğum ödemesi sağlanıyor.

İkiz ya da üçüz çocuk sahibi olan aileler için 2 yıllığına çocuk başına aylık olarak 400 TL’lik yardım yapılıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın