Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya Hükümeti Kamu İşçilerinin Maaşı için Sendikalarla Anlaştı

Almanya hükümeti, kamu işçilerini temsil eden sendikalar ile maaş anlaşmasına vardı ve yeni bir grev oluşma olasılığının önüne geçti. Ayrıntılar haberde...
Almanya Hükümeti Kamu İşçilerinin Maaşı için Sendikalarla Anlaştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Almanya’da hükümet yetkilileri ve işçi sendikaları, 2,5 milyondan fazla kamu sektörü çalışanını ilgilendiren bir maaş anlaşmasını imzaladı. Bu anlaşma gelecekte bir grev oluşmasının önüne geçiyor.

Ver.di sendikası, diğer birçok ülke gibi Almanya’da yüksek enflasyonla boğuşurken daha yüksek maaşlar için hükümete baskı yapmıştı. Anlaşmayı duyuran İçişleri Bakanı Nancy Faeser, zorlu bir bütçe durumunda sorumlu bir şekilde sendikalara uyum sağladıklarını söyledi.

Anlaşma, çalışan başına toplam 3.000 euro tek seferlik ödemeleri kapsıyor. İlk olarak 1.240 euro Haziran’da ödenecek ve onu Şubat ayına kadar aylık 220 euroluk ödemeler takip edecek. Mart ayında, herkes için düzenli aylık ücret 200 euro artırılacak ve ardından maaşa yüzde 5,5 zam yapılacak.

Anlaşma 2024’ün sonuna kadar devam edecek. Ver.di başlangıçta yüzde 10,5’lik bir artışla bir yıllık anlaşma istedi. Anlaşmaya, geçen ay görüşmelerin kesilmesinin ardından çağrılan hakemlerin önerisi temelinde varıldı.

Ver.di başkanı Frank Werneke, uzlaşmanın gelecek yıl düzenli ücretlerdeki zamların çoğu çalışan için yüzde 11’in üzerinde bir artış anlamına geleceğini söyledi. Almanya’nın yıllık enflasyon oranı, geçen yılın sonunda ulaştığı seviyelere kıyasla düşüş eğiliminde.

Avrupa’nın en büyük ekonomisinde son açıklanan Mart ayı enflasyonu yıllık bazda yüzde 7,4 olarak gerçekleşti. Ülkede geçtiğimiz günlerde demir yolu işçilerinin başlattığı grev, ulaşımı durma noktasına getirmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu