Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya’daki Grev Ulaşımı Durma Noktasına Getirdi

Almanya'da ücret artışı isteyen demir yolu çalışanlarının uyarı grevi sebebiyle tren istasyonları boş kaldı. Detaylar haberin içerisinde;
Almanya’daki Grev Ulaşımı Durma Noktasına Getirdi
HABER GİRİŞ

Avrupa’da yüksek enflasyonun altında eriyen ücretlere karşı sektörler grev yapmaya devam ediyor. Yeni protesto ise Almanya’daki Demiryolu Çalışanları Sendikası’ndan (EVG) geldi. Sendikanın, ücret artışı talebiyle düzenlediği uyarı grevi sebebiyle tren seferleri yapılmadı.

Alman Demir Yolları (Deutsche Bahn) tarafından yapılan açıklamada, yolcuların çoğunun greve hazırlıklı olduğu bildirildi. Bu sebepten, tren istasyonlarının neredeyse boş kaldığına dikkat çekildi.

Bugünkü grev sebebiyle dün gerçekleştirilen tren seferlerinin daha yoğun olduğu vurgulanan açıklamada, grevin etkisinin bu akşama kadar devam edeceği tahmin edildi.

Tren Seferlerinin Başlayacağı Saat Verildi

Sendika, yüksek enflasyona karşı işverenleri daha iyi ücrete zorlamak için demir yolu çalışanlarını bugün yerel saatle 03.00’den 11.00’e kadar süren 8 saatlik uyarı grevine çağırmıştı. Alman Demir Yolları ise seferlerin tekrar yerel saatle 13.00’te başlayabileceğini duyurmuştu.

Anadolu Ajansı haberinde EVG’nin Deutsche Bahn’ın yüzde 5 maaş artışı ve bir defaya mahsus 2 bin 500 euro ödeme içeren ücret artışı teklifini reddettiğini anımsattı. Ayrıca EVG, 230 bin çalışanların ücretleri için yüzde 12 zam veya ayda en az 650 avro daha fazla ücret talep etmişti.

GCM Yatırım Banner

AA, Deutsche Bahn ile EVG arasındaki bir sonraki toplu sözleşme görüşmelerinin 25 Nisan’da yapılacağına işaret etti.

Öte yandan Almanya’nın Düsseldorf, Köln/Bonn, Hamburg havalimanlarında dün başlayan ve bugün sonra erecek olan güvenlik personelinin grevi sebebiyle yüzlerce uçak seferi iptal edildi.

Anadolu Ajansı haberinde; Köln/Bonn Havalimanı’nda 170, Duesseldorf’ta da 160 uçak seferinin iptal edildiğini, Hamburg’da ise hiçbir seferin yapılmadığını bildirdi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.