Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya’da Üretici Fiyatları Mart’ta Sert Düştü

Almanya’da ÜFE Şubat’ta yüzde 15,8 artış gösterirken, Mart ayında şaşırtıcı şekilde tahminlerden daha fazla geriledi.
Almanya’da Üretici Fiyatları Mart’ta Sert Düştü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa İstatistik Bürosu (Eurostat) Almanya üretici fiyat endeksi (ÜFE) verilerini yayımladı. Açıklanan verilere göre Almanya’da üretici fiyatları Mart’ta geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 7,5 artarken, Şubat ayına göre yüzde 2,6 oranında düşüş gösterdi.

ÜFE geçen yılın son aylarında yüzde 45’in üzerinde seyrediyordu. 2022 yılına yüzde 21,6 oranıyla tamamladıktan sonra takip eden aylarda yüzde 17,8 ve yüzde 15,8 seviyelerini kaydetti.

Mart ayında yıllık ÜFE’nin yüzde 9,8 gelmesi bekleniyordu. Beklentiden daha az artış gösteren TÜFE üst üste altı aydır düşüş sergiledi. Raporda zorunlu olan enerji tedarik şirketlerinin verilerinin yer almadığına dikkat çekildi.

Enerji fiyatlarındaki artışların etkisiyle dayanıksız, ara mal, dayanıklı ve sermaye malları fiyatlarında önemli artışlar oldu. Ancak enerji fiyatlarının bir önceki yıla göre artıp, bir önceki aya göre düşüş göstermesi bazı kalemleri etkiledi.

Doğal Gaz Arttı, Petrol Azaldı

Geçen yılın aynı ayına göre değişim hızına en büyük etkiyi dağıtımda doğalgaza yapılan zamlar gösterdi. Doğal gaz dağıtım maliyeti Mart 2022’ye göre yüzde 19,1 oranında arttı.

GCM Yatırım Banner

Petrol ürünleri yüzde Şubat ayına kıyasla yüzde 2,3 düşüş gösterdi. Mart 2022’de Ukrayna’da savaşın başlamasının ardından petrol ürünleri fiyatları bir ay içinde yüzde 25,8 artmıştı.

Enerji hariç üretici fiyatları yıllık yüzde 7,9, aylık yüzde 0,2 arttı.

Dayanıksız tüketim malları fiyatları Mart 2023’te geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15,4, şeker fiyatları yüzde 89,2, işlenmiş patates yüzde 46,6, domuz eti yüzde 33,4 yükseldi.

Şeker vadeli işlemleri de üretimin düşmesi ve artan taleple son 11 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Analistler, mevcut temellerin yükselişin devam edeceğini gösterdiğini aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın