Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

11 Yılın En Yükseğine Çıkan Şeker Fiyatları Daha da Artabilir

Dünyanın en büyük üreticilerinden olan Hindistan’daki kötü hava koşulları, artan taleple birleşince, şeker vadelilerinin yükselmesini sağladı.
11 Yılın En Yükseğine Çıkan Şeker Fiyatları Daha da Artabilir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Şeker fiyatları olumsuz hava koşulları nedeniyle son 11 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Kötü hava koşulları üretim tarafını etkilerken, artan talep ile şeker vadeli işlemleri 24 sente yükseldi. Fiyatlar en son 2011 yılının Aralık ayında bu seviyeleri kaydetmişti.

2010 yılında ise 35 sentlere kadar dayanmıştı. Şeker vadelileri dün gün içerisinde en düşük 23,43’ü, en yüksek 24,04’ü kaydetti. S&P’de şeker analisti Girish Chhimwal, arz talep dengesine dayalı temellerin fiyatların kısa ve orta vadede yüksek kalması için oldukça uygun olduğunu belirtti. Fiyatlar son bir yılda yüzde 24 oranında yükseldi.

Emtia veri platformu DNEXT kıdemli analisti John Stansfield, şeker fiyatlarındaki artışın tüketici tarafına yansıyacağını belirterek, işlenmiş gıda fiyatlarının küresel olarak arttığına dikkat çekti.

“Son haftalarda, Asya’da kamış kırma sezonu yavaşlamaya başladı ve en başta Hindistan, Tayland, Çin ve Pakistan olmak üzere kilit üretici ülkelerde büyük aşağı yönlü mahsul revizyonları gördük” diyen isim, fiyatların son üç ayda daha da arttığını belirtti.

Hindistan’da Üretim Yüzde 3 Düştü

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: GCM Yatırım

Hindistan’da Ekim 2022’den Eylül 2023’e kadar olan dönemde şeker üretimi yüzde 3 oranında düştü. Hindistan Şeker Ticareti Birliği, bu durumun mevsimsiz gelen yağışlardan kaynaklandığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Düşük üretimin Covid sonrası toparlanmaya devam eden taleple de birleşince fiyatların daha da tırmandığı belirtildi.

S&P’den Chhimwal, fiyatların 21-24 sent arasında yüksek kalma eğiliminde olduğunu söyledi.

Fiyatları yükseltebilecek birçok faktör olduğu konusunda uyaran isim, Asya üretim görünümü üzerindeki El Nino riskinin orta vadede fiyatları çok daha yükseğe çıkarabileceğine dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.