Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya’da Enflasyon Düşüşü Hiçbir Ölçütte Beklentiyi Karşılamadı

İspanya’nın ardından Avrupa’nın beklenen enflasyon verileri açıklandı. Almanya’da enflasyon tüm göstergelerde beklentileri aştı...
Almanya’da Enflasyon Düşüşü Hiçbir Ölçütte Beklentiyi Karşılamadı
Yorum

Euro Bölgesi’nin ilk tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verileri, bu sabah İspanya’dan geldi. İspanya’da enflasyon beklenmedik şekilde tahminlerden daha hızlı gerilerken Almanya, benzer bir tablo sergileyemedi.

Federal İstatistik Ofisi (Destatis) tarafında yayımlanan ön tahminler, Avrupa’nın en büyük ekonomisinde enflasyonun yıllık bazda Mart’ta yüzde 7,4’e gerilediğini gösterdi.

Bu, Şubat’taki yüzde 8,7 artışı izlerken piyasa beklentileri yüzde 7,3’e düşüş yönündeydi. Mart ayına ilişkin ön tahmin, Ağustos 2022 sonrası en düşük seviyeyi işaretlese de Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) yüzde 2’lik hedefinin oldukça üzerinde kaldı.

Aylık bazda enflasyon ise Şubat’taki yüzde 0,8’den değişmezken yüzde 0,7’ye gerileme beklentisini karşılamadı.

Harmonize TÜFE cephesinde de rakamlar, piyasa tahminlerinden fazla geldi. Harmonize aylık TÜFE, yüzde 0,8 beklentisi yerine yüzde 1,1’e yükselirken yıllık TÜFE yüzde 7,5 beklentisini aşarak yüzde 7,8’e yükseldi.

Sonuç olarak tüm ölçütlerde enflasyon, ECB’ye daha fazla sıkılaşma için zemin yarattı. Zaten bugün kurumdan gelen mesajlar da ECB’nin yüksek enflasyon vurgusuyla faiz artırımlarını sürdüreceğine işaret etti.

Gösterge enflasyon olarak görülen yıllık kıyasla altındaki bileşenlere bakıldığında tablo şöyle:

  • Enerji enflasyonu Şubat ayındaki yüzde 19,1’den yüzde 3,5’e keskin bir şekilde yavaşladı.
  • Gıda fiyatları bir önceki aya göre yüzde 21,8’lik artıştan yüzde 22,3’e yükseldi.
  • Hizmet enflasyonu yüzde 4,7’den yüzde 4,8’e hafif artış kaydetti.

Bileşenler arasında öne çıkan enerjideki gerileme oldu. Destatis, Rusya’nın Ukrayna’ya operasyonuyla Mart 2022’de enerji fiyatlarındaki keskin yükselişin ardından enerji fiyatlarındaki artışın önemli ölçüde yavaşladığına dikkat çekti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu