Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB’nin Beklenen Ekonomik Bülteninde Enflasyon Yüksek Vurgusu

Şahin mesajlar veren Avrupa Merkez Bankası, aylık bültenini “enflasyonun çok uzun süre çok yüksek kalması bekleniyor” ifadeleriyle yayımladı.
ECB’nin Beklenen Ekonomik Bülteninde Enflasyon Yüksek Vurgusu
HABER GİRİŞ

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Konseyi’nin politika kararlarının temelini oluşturan ekonomik ve parasal bilgileri sunduğu raporunu yayımladı. Her para politikası toplantısından iki hafta sonra, yılda sekiz kez yayımlanan rapordaki ilk değerlendirme, “Enflasyonun çok uzun süre çok yüksek kalması bekleniyor” ifadeleri oldu.

16 Mart’taki 50 baz puanlık faiz artırımı kararının bu beklentiye dayandığı belirtilirken ECB, enflasyonun orta vadede yüzde 2’lik hedefe dönmesi için kararlılığını sürdürdü.

Bununla birlikte bültende, artan belirsizlik düzeyinin ECB’nin politika faizi kararlarında veriye dayalı yaklaşımın önemini pekiştirdiği vurgulandı. Avrupa Merkez Bankası, faiz kararlarını gelen ekonomik ve finansal veriler ışığındaki enflasyon görünümüne göre vereceğini yineledi.

Raporda, yeni ECB tahminlerinin, son piyasa gerilimleri öncesinde Mart ayı başlarında sonuçlandırıldığını anımsatılırken “bu gerilimler, enflasyon ve büyümenin temel değerlendirmelerine ilişkin ek belirsizlik anlamına geliyor” dendi.

ECB personelinin, enflasyonun 2023’te ortalama yüzde 5,3, 2024’te yüzde 2,9 ve 2025’te yüzde 2,1 olacağı yönünde tahminine yer verildi.

GCM Yatırım Banner

Silikon Vadisi Bankası çöküşüyle başlayan son krize de değinildi. Yönetim Konseyi’nin mevcut piyasa gerilimlerini yakından izlediği ve istikrarı korumak için gerektiği şekilde yanıt vermeye hazır olduğu bildirildi.

ECB Başkanı Lagarde’nin kısa süre önce yaptığı bankacılık açıklamasına paralel ifadeler şöyle:

“Yönetim Konseyi, Euro Bölgesi bankacılık sektörünün güçlü sermaye ve likidite pozisyonları ile dirençli olduğunu söyledi. Her halükarda, ECB’nin politika araçları, gerektiğinde Euro bölgesi mali sistemine likidite desteği sağlamak ve para politikasının sorunsuz aktarımını korumak için tam donanımlıdır.”

Aylık rapor sonuçlandırılırken ECB Yönetim Konseyi, “Konsey, enflasyonun orta vadede yüzde 2 hedefine geri dönmesini sağlamak ve para politikası aktarımının düzgün işleyişini korumak için yetkisi dahilindeki tüm enstrümanlarını ayarlamaya hazırdır.” taahhüdünü tekrarladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın