Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Lagarde Faiz, Enflasyon ve Bankacılık Sektörü için Konuştu

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, beklenen konuşmayı yaptı. Faiz, enflasyon ve son endişeler üzerine bankacılık sistemi hakkında neler dedi?
Lagarde Faiz, Enflasyon ve Bankacılık Sektörü için Konuştu
HABER GİRİŞ

ECB Başkanı, faiz, enflasyon ve bankacılık sektöründeki son krizle ilgili dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Euro Bölgesi’nde Şubat’ta yüzde 8,5 seviyesinde gerçekleşen enflasyonun çok uzun süre yüksek kalacağını belirtti. Enflasyonun 2023’te ortalama yüzde 5,3, 2024’te yüzde 2,9 ve 2025’te yüzde 2,1 olacağı yönünde son tahminlerini anımsattı.

Altta yatan fiyat baskılarının güçlü olmaya devam ettiğini belirten Lagarde, enerji ve gıda hariç enflasyonun 2023’te ortalama yüzde 4,6 olmasının beklendiğini kaydetti.

Rakam, Aralık ayı projeksiyonlarında öngörülenin üzerindeydi.

Lagarde’nin açıklamaları, ECB’nin geçen hafta faizi 50 baz puan artırmasının üzerine geldi ve faizin yüksek enflasyon beklentileri nedeniyle artırıldığını aktardı.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı, kurumun kilit ECB faiz oranlarının, para politikası duruşunu belirlemek için birincil aracı olmaya devam ettiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Ekonomik faaliyete ilişkin göstergelerden de bahseden Lagarde, 2023 için öngörülen büyümenin yüzde 1 yükseltildiğini hatırlattı. Buna göre hem 2024 hem de 2025 için de yüzde 1,6 büyümeye revize edildi.

Lagarde: Euro Bölgesi Bankacılık Sektörü Sağlam

Lagarde, UBS’nin Credit Suisse’yi satın almasıyla iyice alevlenen bankacılık sektörü korkularına değindi.

“İsviçre makamlarının hızlı hareket etmesini ve aldığı kararları memnuniyetle karşılıyorum. Bu eylemler, piyasa koşullarının yeniden normale dönmesi ve finansal istikrarın sağlanması açısından etkili oldu.” ifadeleriyle iyimser konuştu.

Piyasa gelişmelerini yakından izlediklerini vurgulayan Lagarde, “Euro Bölgesi bankacılık sektörü, güçlü sermaye ve likidite pozisyonları ile dirençlidir” dedi. ECB’nin politika araçlarının her halükarda likidite desteği için tam donanımlı olduğunu ekledi.

Lagarde, konuşmasının sonunda şu ifadelerle dikkat çekti:

“Avrupa’daki savaş ve acil eylem gerektiren yüksek enflasyon nedeniyle, politika yapıcılar dikkatlerini uzun vadeli zorluklardan başka yöne çevirme eğiliminde olabilirler. Ancak iklim değişikliğinin varoluşsal krizini ele alma çabalarımızı sürdürmek için hepimiz çaba göstermeliyiz.”

ECB’nin iklim hedeflerine doğru ilerlemeye devam edeceğini belirterek bu hafta yayımlanacak açıklamalara atıf yaptı. Bu açıklamaların, iklim etkisi konusunda daha şeffaf olmalarına yardım edeceğini aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın