Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED Faiz Kararı için Flaş Tahmin! Bankacılık Krizi Durumu Değiştirdi

Küresel piyasalar bankacılık krizine ilişkin endişelerle sarsılırken ABD Merkez Bankası faiz kararı için flaş tahmin geldi. Artırım duracak mı?
FED Faiz Kararı için Flaş Tahmin! Bankacılık Krizi Durumu Değiştirdi
Yorum

Silikon Vadisi Bankası’nın çöküşüyle başlayan ve İsviçreli dev Credit Suisse’nin UBS tarafından alınmasıyla zirve yapan kriz, endişeleri artırıyor. ABD Merkez Bankası (FED) ve diğer büyük bankaların dolar likiditesini artırma kararı küresel piyasaları yatıştırmazken beklentiler dikkat çekiyor.

FED faiz kararının öncesinde yaşanan gelişmeler, kurumların tahminlerini değiştirmelerine yol açtı.

Goldman Sachs Ekonomisti David Mericle, bu sabah yayımlanan bir notta FED’in bankacılık sistemi stresi nedeniyle bu haftaki toplantısında faiz oranlarını yükseltmeyeceğini öngördü.

“Politika yapıcılar finansal sistemi desteklemek için agresif bir şekilde tepki verirken, piyasalar küçük ve orta ölçekli bankaları destekleme çabalarının yeterli olacağına tam olarak ikna olmuş görünmüyor” ifadeleriyle gerekçesini açıkladı.

Aynı zamanda 25 baz puanlık bir artırım ile gelecekteki enflasyon arasındaki bağlantının çok zayıf olduğunu belirterek FED’in artırımlarla çok hızlı bir şekilde yoluna girebileceğini kaydetti.

Bununla birlikte Goldman halen Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında çeyrek puanlık artışlar bekliyor.

Çarşamba akşamı açıklanacak faiz için önceki piyasa beklentisi 25 baz puanlık artırım yönündeydi. Şubat ayında federal fon oranı için hedef aralığı 25 baz puan artırılarak yüzde 4,5-yüzde 4,75 aralığına yükseltilmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu