Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

6 Merkez Bankasından Dolar Likiditesi Konusunda Anlaşma

FED ve 5 büyük merkez bankasından yapılan ortak açıklamada dolar swap hattı operasyonlarının sıklığını artırma kararı alındığı bildirildi.
6 Merkez Bankasından Dolar Likiditesi Konusunda Anlaşma
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel piyasalarda oldukça hareketli bir haftayı geride bıraktıktan sonra, nispeten olumlu gelişmelerin yaşandığı yeni bir haftaya giriş yapıyoruz. ABD Merkez Bankası (FED) ve yapılan açıklamada beş merkez bankasından yapılan açıklamada mevcut ABD doları likidite takas hattı düzenlemeleri yoluyla likidite sağlanmasını geliştirmek için koordineli bir adım atıldığı bildirildi.

FED ile birlikte bu beş banka içerisinde Kanada, İngiltere, Japonya, Avrupa ve İsviçre Merkez bankaları yer alıyor. Yapılan açıklamada ABD doları fonlama sağlamadaki etkinliğini artırmak için mevcut durumda dolar işlemleri sunan merkez bankalarının, 7 günlük vadeli işlemlerinin sıklığını haftalıktan günlüğe çıkarma konusunda anlaştığı bildirildi.

Söz konusu günlük operasyonların bugünden yani 20 Mart 2023 tarihinden itibaren başlayacağı ve en az Nisan ayı sonuna kadar devam edeceği kaydedildi.

Merkez bankalarının arasındaki swap hatları ağının, küresel fonlama piyasalarındaki baskıları hafifletmek için önemli bir likidite desteği işlevi gördüğü belirtilirken, atılan adımın hanehalkı ve işletmelere yönelik kredi arzının üzerindeki etkileri hafifletmeye yardımcı olacağına dikkat çekildi.

UBS’nin Credit Suisse’i satın alma konusunda anlaşma sağlamasının ardından gelen karar, ABD ve Avrupa’da finansal sistemde endişelerin arttığı şeklinde yorumlanırken, Asya piyasaları bu tablodan negatif etkilendi.

GCM Yatırım Banner

Bu hafta piyasaların odağında FED faiz kararı yer alıyor olacak. Karar Çarşamba günü açıklanacak. Bankacılık sektöründe yaşanan krizin ardından 50 baz puanlık artış beklentisi masadan kalkarken, piyasalar 25 baz puanlık artışa yoğunlaştı. Ancak pas geçileceğini ve 25 baz puanlık indirim yapılabileceğini düşünen kurumlar da mevcut.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.