Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Alfa Solar’ın Halka Arzında 3 Gün Sürecek Talep Toplama Başladı

Alfa Solar için beklenen gün geldi. Şirketin halka arzında Deniz Yatırım liderliğinde 9-10-11 Kasım tarihlerinde talep toplanacak.
Alfa Solar’ın Halka Arzında 3 Gün Sürecek Talep Toplama Başladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yatırımcıların en çok sevdiği ve uzun zamandır hasret kaldığı bir halka arz nihayet geldi. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), geçen hafta Alfa Solar Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin halka arzına onay verdi. Enerji sektöründe faaliyet gösteren şirket, yüksek teknolojili güneş paneli ve sürdürülebilirlik hedefleri nedeniyle gelecek vaat ediyor.

Hal böyle olunca yatırımcıların da ilgisinin yüksek olması bekleniyor. Deniz Yatırım’ın liderlik edeceği ve 40 aracı kurumdan oluşan konsorsiyum tarafından yapılacak halka arzda talep toplama işlemi ise bugün başlıyor.

Pay başına 58,5 TL sabit fiyattan 9-10-11 Kasım olmak üzere üç gün boyunca talep toplanacak. Şirket payları, #ALFAS kodu ile talep toplandıktan sonra Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlayacak. Payların 17 Kasım’da işlem görmeye başlaması bekleniyor.

Oransal Dağıtım Yöntemi Uygulanacak

Oransal Dağıtım Yöntemi Uygulanacak
Kaynak: Alfa Solar Enerji

Alfa Solar, toplam 9.200.000 adet payı halka arz edecek. İşlemlerin sonunda halka açıklık oranı yüzde 20 olacak.

Halka arz edilecek 9.200.000 adet payın yüzde 60’ına denk gelen 5.520.000 TL nominal değerdeki kısmı bireysel yatırımcılara, yüzde 25’ine denk gelen 2.300.000 TL nominal değerdeki kısmı yüksek başvurulu yatırımcılara, yüzde 15’i ise yurt içi kurumsal yatırımcılara ayrıldı.

GCM Yatırım Banner

1000 lot üstü talepler yüksek başvurulu yatırımcı olarak kabul edilecek. İşlemlerin sonunda halka arz büyüklüğünün 538.200.000 TL olması bekleniyor.

Yatırımcıların Sadece En Yüksek Talebi Baz Alınacak

Yatırımcıların Sadece En Yüksek Talebi Baz Alınacak
Kaynak: Twitter

Sosyal medyada günlerdir konuşulan ve bir hayli kafa karışıklığı yaratan Alfa Solar’ın halka arzında en merak edilen konulardan birisi, birden fazla hesapla başvuru yapmanın avantajlı olup olmayacağı.

Halka arzda öncelikle tüm grupları kapsayacak şekilde bir tarama yapılıp, en yüksek talep dikkate alınacak. Yani banka veya aracı kurumlardan, birden fazla başvuru yapılsa bile diğer talepler iptal edilip, sadece en yüksek olan üzerinden gidilecek.

Alfa Solar Halka Arz Talep Toplama
Kaynak: Twitter

Yapı Kredi’nin detaylı bir şekilde yer verdiği dağıtım sisteminde bireysel yatırımcılar için ilk olarak her bir yatırımcıya birer adet pay verileceği, sonrasında kalan miktarın, talep miktarına bölünmesiyle dağıtılacağı belirtildi.

Açıklamanın devamında “Bulunan arzın talebi karşılama oranı her bir yatırımcıya ilişkin birer pay dağıtıldıktan sonra kalan talep adedi ile çarpılacak ve paylar dağıtılacaktır. Dağıtım hesaplarında küsurat ortaya çıkması durumunda dağıtılamayan paylar, pay talebi tamamen karşılanmayan yatırımcılar arasında konsorsiyum lideri, şirket ve halka arz eden pay sahibi uygun gördüğü şekilde dağıtılacaktır.” ifadesine yer verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.