Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Al Tavsiyesi Verilen Enerji Hissesinde Hedef 55 TL

Yapı Kredi Yatırım, 27 Şubat tarihli günlük bülteninde Aksa Enerji’nin son faaliyetleri hakkında değerlendirmesini paylaştı. Hisse için “al” tavsiyesi veriliyor.
Al Tavsiyesi Verilen Enerji Hissesinde Hedef 55 TL
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul BIST 100 endeksi, 27 Şubat saat 17.00 itibarıyla yüzde 1 düşüşle 9237 puanda seyrediyor. Yapı Kredi Yatırım, paylaştığı günlük bülteninde başta ABD Merkez Bankası (FED) olmak üzere merkez bankalarının faiz indirimi zamanlaması ve derecesine yönelik beklentilerin piyasalar üzerinde etkili olmaya devam ettiğini belirtti.

Sabah saatlerinde paylaşılan raporda, BIST 100 endeksi için geri çekilmelerin ilk önemli desteğinin 9250 puan olduğu aktarılmıştı. Endeks an itibarıyla 9250 desteğini kaybetti.

Aksa Enerji

Yapı Kredi Yatırım, günlük bülteninde Aksa Enerji (AKSEN) için değerlendirmelerini paylaştı. Şirketin yapımı devam eden 430 MW’lık Telimercan doğalgaz kombine çevrim santralinin kurulumu için 147 MW’lık Şanlıurfa doğalgaz kombine çevrim santralinin ekipmanlarının taşınmasına karar verdiğine dikkat çekildi.

Şanlıurfa santrali için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ve Türkiye Elektrik İletim A.Ş (TEİAŞ)’a lisans iptal başvurusunun 25.02.2024 tarihinde EPDK tarafından onaylandığı ifade edildi.

Teknik verimliliği görece düşük olan Şanlıurfa santralinin yaklaşık yüzde 50 olan ticari kapasite kullanım oranına göre 9A23 itibarıyla yaklaşık yüzde 29 kapasite kullanım oranı ile üretim gerçekleştirdiği kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Yapı Kredi Yatırım, ABD doları bazında satın alım garantili Talimercan santraline taşınmasının şirketin elektrik santralleri için gösterge olan VAFÖK/MWs karlılığına pozitif katkı yapmasının ve portföyün verimliliğini artırmasının beklendiğini paylaştı. Söz konusu gelişmelerin hisse senedi için pozitif karşılandığı vurgulandı.

Kurum, AKSEN hissesini 55 TL 12 aylık hedef fiyat ve “Al” tavsiyesi ile model portföyünde tutmaya devam ettiğini bildirdi.

Al Tavsiyesi Verilen Enerji Hissesinde Hedef 55 TLKaynak: Paratic Piyasalar

Borsa İstanbul BIST 100 endeksinin negatifi gösterdiği 27 Şubat saat 17.30’da AKSEN yüzde 0,1 düşüşle 37,9 TL’den işlem görüyor. Hem kısa hem de uzun vadede yatırımcısının beklentisini karşılayamayan AKSEN, haftalık yüzde 2,5 değer kaybetti. Aylık artış yüzde 6,7, yıllık artış yüzde 11 ile sınırlı kaldı. Hisse 2023 yılını 29,7 TL’den tamamlamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın