Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB’nin Başkentinde Enflasyon İsyanı: Sorumlu Putin Değil

Enerji arzındaki kırılmayla birlikte yükselen faturalar ve enflasyon baskısı, Brüksel’de halkı sokağa döktü. Protestolarda hükümet sorumlu ilan edildi.
AB’nin Başkentinde Enflasyon İsyanı: Sorumlu Putin Değil
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’ya uyguladığı yaptırımlar, enerji arzında dengeleri sarstıktan sonra çoğu ülkede enerji ve enflasyon krizi baş gösterdi. Bu krizi yaşayan ülkelerden biri de Belçika oldu.

Artan enerji fiyatları ve enflasyonist baskı nedeniyle AB’nin başkenti Brüksel’de protestolar baş gösterdi. Sosyalist, Liberal ve Yeşiller sendikaları, enflasyon altında ezilen işçilerle birlikte Brüksel’deki tarihi Kraliyet Tiyatrosu binası önünde protesto düzenledi.

10 bini aşkın kişinin katıldığı eylemde, hükümete çağrı yapıldı. Vatandaşların özellikle son dönemde alım gücünde ciddi bir düşüş görüldüğü ve doğal gaz ile elektrik faturalarındaki fahiş fiyatları ödemede güçlük çektikleri söylendi. Çözüm yolu olarak, hükümetin tedbir alması gerektiği istendi.

Hükümet, daha önce oluşturduğu tedbir paketinde aile başı 200 euroluk aylık enerji faturası yardımı yapacağını açıklamıştı. Ancak bugünkü protestoda, yardımın yetersiz kaldığı ve hükümet ile işverenlerin ücret artışına gitmesi talebi yinelendi.

“Benim Maaşımı Putin Ödemiyor, Sorumlu Sizsiniz”

Konu ile ilgili görüş bildiren Liberal Sendika temsilcisi, hükümetin uygulamalarının vatandaşları krize soktuğu mesajını vererek, “Geçtiğimiz günlerde bir gazetecinin AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’e yüksek enerji faturaları verdiğini gördüm. Von der Leyen’in verdiği cevap ise ‘Bu faturaları bana değil Rusya lideri Vladimir Putin’e verin’ oldu. Benim maaşımı Putin ödemiyor, sorumlu sizsiniz” şeklinde konuştu.

GCM Yatırım Banner

Sosyalist Sendika temsilcisi ise yaptığı konuşmada, “Hükümetin yapacağı, gelirleri artırmaktır. Büyük enerji şirketlerinden vergi alınmalı. Shell, Eni, Total, Engie ve diğerleri. Bunların aşırı gelirleri oldu. Bunlar ortadan kaybolmadan bunlardan vergi alınmalıdır. Bankalar krizi olduğunda 48 saatte çözüm üretmişlerdi. Şimdi halk onlar kadar önemli değil mi? Enerji gibi stratejik bir sektör devlet tarafından kontrol edilmelidir” dedi.

Avrupa’daki çoğu ülke gibi Belçika da enerji maliyetlerinin etkisini derinden yaşamış, Temmuz ayında yüzde 9,62 olan enflasyon, Ağustos’ta 9,94’e çıkmıştı. Bu artış, 1976’dan bu yana kaydedilen en yüksek enflasyon rakamı olarak kayda geçmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.