Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Belçika’da Enflasyon 46 Yılın Zirvesinde

Avrupa’da birçok ülke gibi Belçika da enerji maliyetlerinden etkilenmeye devam ediyor. İşte yüksek enflasyonla ilgili detaylar,
Belçika’da Enflasyon 46 Yılın Zirvesinde
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Belçika İstatistik Kurumu (Statbel), Ağustos ayı enflasyon değerlerini açıkladı. Temmuz ayında yüzde 9,62 olan enflasyon, Ağustos’ta 9,94’e çıktı. Bu artış, 1976’dan bu yana kaydedilen en yüksek enflasyon değeri oldu.

Ülkede, bu seviyelerdeki enflasyon, en son 46 yıl önce görülmüştü.

Ağustos’ta fiyat artışları en çok elektrik, doğalgaz, ekmek, tahıl ürünleri, giyim, tatlı, alkollü içecekler, otel fiyatları, et ve kişisel bakım ürünlerinde oldu.

Yüksek enflasyonun en büyük nedeni, enerji fiyatları olarak açıklandı. Avrupa’da birçok ülkede büyük sorun haline gelen enerji maliyetleri, Belçika’da da etkisini ciddi şekilde hissettiriyor.

Enerji sektöründe enflasyonun, yüzde 49,81’e ulaştığı ve toplam enflasyonun yüzde 4,43’ünü oluşturduğu belirtildi.

GCM Yatırım Banner

2021 yılı ile karşılaştırıldığında doğalgaz fiyatları yüzde 106,9, elektrik fiyatı 57,2, kalorifer yakıtı yüzde 52,6, uçak bileti fiyatı yüzde 41,4 arttı.

Yağ fiyatı yüzde 29,3, mazot fiyatı yüzde 26,3 ve deniz ürünleri fiyatı yüzde 24 yükseldi.

Çekirdek enflasyon ise Temmuz ayında 5,49 iken Ağustos’ta 5,74’e çıktı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.