Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rus Yaptırımları AB’nin Başkentinde Işıkları Söndürdü

AB’nin Rusya’ya uyguladığı yaptırımlar, Brüksel’de enerji krizi tehdidini gündeme getirdi. Belçika, enerji tasarruf planını devreye soktu, ülkede ışıklar kapandı.
Rus Yaptırımları AB’nin Başkentinde Işıkları Söndürdü
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’ya karşı uyguladığı yaptırımların etkisi Avrupa’da okunmaya devam ediyor. Rus gazındaki arz kesintisinden sonra kış döneminde mağduriyet yaşamamak için hazırlık yapan ülkeler arasında Belçika da yerini aldı. Olası bir enerji krizi için tedbir alan hükümet, enerji tasarrufu için gaz tüketimini azaltma kararı aldı.

Belçika Ticari İşletmeler Federasyonu (Comeos) tarafından açıklanan yeni tasarruf tedbirleri kapsamında vitrinlerdeki ışıklarda kapatmaya gidileceği ve sıcaklıkların düşürüleceği bildirildi.

Duyurulan tasarruf tedbirlerinin 1 Ekim tarihinden itibaren uygulanacağı açıklandı. Ekim ayı itibarıyla Belçika’da süpermarketler, güzellik salonları, elektronik eşya mağazaları, giyim mağazaları, yapı ve dekorasyon mağazaları, oyuncakçılar ve kitapçılar enerji tüketimlerini azaltacak.

Ayrıca ülkede bulunan mağaza ve dükkanlar, kapanma saatlerinden 1 saat sonra iç ve dış aydınlatmalarını kapatacak. Belçika’daki sokaklarda vitrinler karanlık kalacak.

Kapılar Kapalı Tutulacak, Sıcaklık Düşürülecek

Alınan karar göre iş yerlerindeki sıcaklık, 19 dereceyle sınırlı kalacak. Sıcaklıktaki düşüşe ek olarak, ısı kaybına engel olmak için kapılar kapalı tutulacak.

GCM Yatırım Banner

Duyurulan tasarruf tedbirleri ise yiyecek sektöründe uygulanmayacak. Ülkedeki restoran ve kafeler, enerji tedbirlerinden muaf tutulacak.

Söz konusu kararlardan önce hükümet, kamu kurumlarında tasarruf ilan etmişti. Kamu binalarında 19.00 ila 06.00 saatleri arasında aydınlatmaların kapatılacağı ilan edilmiş, ısı derecesinin en yüksek 19 dereceye ayarlanacağı kararlaştırılmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.