Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Beklenen Veri Açıklandı: Tarım Dışı İstihdam Beklentiyi Aştı

Küresel piyasalar tarafından bu haftanın en çok beklenen verisi ABD tarım dışı istihdamı açıklandı. Kasım ayında beklenti aşıldı.
ABD’de Beklenen Veri Açıklandı: Tarım Dışı İstihdam Beklentiyi Aştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu, Kasım ayı tarım dışı istihdam raporunu açıkladı. Rapora göre tarım dışı istihdam Kasım’da 263 bin  olarak gerçekleşti. Beklenti ise 200 bin seviyesinde geleceği yönündeydi. Son rapor, piyasaları olumlu yönde şaşırtan Ekim ayındaki 216 binlik artışı takip ediyor.

Açıklanan bir diğer veri ise Kasım ayı işsizlik oranı oldu. ABD’de işsizlik geçen ay yüzde yüzde 3,7 seviyesinde gerçekleşti. Beklenti işsizliğin bu seviyede geleceği yönündeydi. Bir önceki ay da işsizlik bu seviyede gerçekleşmişti.

Eğlence ve ağırlama, sağlık hizmetleri ve hükümette kayda değer iş kazanımları meydana gelirken, istihdam, perakende ticaret ile nakliye ve depolama sektörlerinde gerileme yaşandı. Mart ayından bu yana işsizlik yüzde 3,5 ile yüzde 3,7 aralığında seyrederken, işsiz sayısı 6 milyon seviyesinde kalmaya devam etti.

İşsizler arasında kalıcı olarak işini kaybedenlerin sayısı 127 bin artarak 1,4 milyona yükseldi. Geçici işten çıkarılan kişilerin sayısı ise 803 binde kaldı. Halihazırda bir iş isteyen ve işgücü dışında kalan kişilerin sayısı Kasım ayında 5,6 milyon olarak gerçekleşti.

İmalat istihdamı Kasım ayında 14 bin artarken, yıllık ortalama büyüme 34 bin seviyesinde oldu. Rapor hafta içerisinde FED Başkanı Jerome Powell’ın  faiz artırımlarında yavaşlama sinyalini vermesinin ardından geldi.

GCM Yatırım Banner

Federal Rezerv bu yıl enflasyonu kontrol altına almak amacıyla gerçekleştirdiği toplantıların hepsinde faiz artırım kararları almıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.