Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kritik ABD Tarım Dışı İstihdamı Piyasaları Olumlu Şaşırttı!

Günün beklenen ABD tarım dışı istihdamı açıklandı. Ekim'de dünyanın en büyük ekonomisinde iş gücü, FED sıkılaşması için neye işaret etti?
Kritik ABD Tarım Dışı İstihdamı Piyasaları Olumlu Şaşırttı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

31 Ekim – 4 Kasım haftasının en önemli ekonomik verilerinden olan ve FED tarafından izlenen ABD iş gücü rakamları açıklandı. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu raporuna göre tarım dışı istihdam Ekim’de 261 bin artış kaydetti.

Genel beklenti 200 bin artış yönündeydi.

Bugün dolarda küresel yükselişin devamına işaret eden ING uzmanları, tarım dışı istihdamda 200 bin üzeri artış öngördü ve iyimser bir rakamın doları destekleyeceğini savundu.

Eylül’de 250 binlik beklentileri aşan tarım dışı istihdamda 263 bin artış olmuştu. Rakam, 315 bin artışa yukarı yönlü revize edildi. Öte yandan bu haftanın izlenen bir diğer önemli ABD verisi olan özel sektör istihdamı, Ekim’de 239 bin artarak tahminleri rahatlıkla aştı.

Tahminler aşılsa da Ekim istihdamı, Aralık 2020 sonrası en zayıf okuma oldu. Raporda bir diğer önemli iş gücü verisi olan işsizlik oranı ise yüzde 3,5’ten yüzde 3,7’ye yükseldi. Tahminler, yüzde 3,6 yükseliş yönündeydi.

GCM Yatırım Banner

Ekim ayında sağlık hizmetleri, profesyonel ve teknik hizmetler ve imalat sektörlerinde kayda değer istihdam artışı meydana geldi.

Ayrıca imalat sektörü beklenmedik bir şekilde 32 bin istihdam eklerken eğlence/otelcilik sektörü 35 bin iş artışı kaydetti. İş gücüne katılım oranı yüzde 62,2 ile yatay kalırken ortalama saatlik gelirler önceki yıla göre yüzde 4,7 artarak tahminlere paralel gerçekleşti.

Ortalama saatlik kazançların aylık artışı ise yüzde 0,4 ile yüzde 0,3’lük tahminleri hafifçe aştı. 2021’de aylık 562 bine kıyasla, 2022’de şimdiye kadar ortalama 407 bin aylık istihdam artışı oldu.

Ünlü ekonomist Mohamed El-Erian, verilerin ardından yorumunda rakamların tek bir hayal kırıklığı (yüzde 3,7’lik işsizlik) dışında güçlü ve bunun FED için rahatsız edici olduğunu belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.