Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kritik Açıklama Geldi! FED Başkanı Yavaşlama Sinyali Verdi

Küresel piyasaların dikkatle beklediği açıklama geldi. FED Başkanı Powell, Aralık ayına işaret ederek daha çok yolları olduğunu söyledi. İşte detaylar;
Kritik Açıklama Geldi! FED Başkanı Yavaşlama Sinyali Verdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell, küresel piyasanın nefesini tutarak beklediği açıklamayı yaptı. Powell, Aralık ayında faiz artışı hızının yavaşlamasının mümkün olduğundan bahsetti. Ancak enflasyona işaret ederek mücadelenin hala sürdüğünü belirtti.

Enflasyonu düşürme ve mücadele konusunda FED’in hala çok yolu olduğunu vurguladı.  Enflasyonun düştüğüne ikna olabilmek adına daha fazla kanıta ihtiyaçları olduğunu ifade eden Powell, enflasyonun ve faizlerin önümüzdeki aylarda beklentilerin üzerinde gelebileceğini paylaştı.

“Şaşırtıcı ve Sevindirici”

Eylül ayındaki enflasyon istatistiklerinin şaşırtıcı ve sevindirici olduğunu kaydederek beklentilerin altında gelen verilere rağmen hala faiz artırım politikalarının işe yaradığına dikkat çekti. Enflasyonun kesin olarak düştüğüne ikna olmak için henüz çok erken olduğunu bildirdi.

ABD’nin enflasyon konusunda hedef noktası olan yüzde 2’lik oranı hatırlatarak bu değere düşürülmesi gerektiğini yineledi. Powell, gelecek dönemlerde enflasyonun maaşların belirlenmesinde önemli bir faktör olacağını sözlerine ekledi.

Dünyanın önde gelen ülkelerinde artan resesyon endişeleri ve büyüme oranlarındaki azalma tüm sektörlerde etkisini hissettiriyor. ABD başta olmak üzere önemli ülkelerden gelen açıklamalar piyasaların beklentilerini şekillendiriyor. Ekonomi ve istihdam piyasaları Powell’ın bu akşam vereceği mesajlara odaklanmıştı.

GCM Yatırım Banner

FED yetkililerin büyük çoğunluğu son dönemlerde yaptığı açıklamalarla şahin adımların yavaşlayabileceği sinyalini veriyor.

ABD Merkez Bankası, Kasım ayında gerçekleşen toplantı neticesinde faiz oranını 75 baz puan artırma kararı almıştı. Bunun sonucunda federal fon oranı 14 yılın en yüksek seviyesine ulaşarak yüzde 3,75-4,00 aralığına çıkmıştı.

Bugün açıklanan ABD ekonomisi büyüme istatistikleri 2022’nin üçüncü çeyreğinde yüzde 2,7 olan beklentileri aşarak yüzde 2,9 seviyesinde geldi. Mal ve hizmet ihracatı yükselirken en fazla artış dayanıksız tüketim mallarından geldi. Dünyanın en büyük ekonomisi toparlanırken büyüme rakamları da piyasalar tarafından olumlu karşılandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın