Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Ekonomisi 2. Okumalarda da Beklentiden İyi Büyüdü

ABD ekonomisi için büyüme rakamları açıklandı. Resmi veriler ikinci tahminlerde de toparlanmanın arttığını gösterdi.
ABD Ekonomisi 2. Okumalarda da Beklentiden İyi Büyüdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Ekonomik Analiz Bürosu, gayri safi yurt içi hasıla verilerini açıkladı. Dünyanın en büyük ekonomisinde toparlanma devam ediyor. Açıklanan rakamlara göre ikinci okumalarda da ilkinde olduğu gibi beklentilerin üstünde büyüme gösterdi.

Buna göre ABD ekonomisi 2022 yılının üçüncü çeyreğinde, yıllık bazda yüzde 2,9 oranında büyüdü. Piyasanın beklentisi yüzde 2,7 büyüme olmasıydı.

İlk tahminlerde de yüzde 2,6 ile yüzde 2,4 olan beklentilerden daha yüksek bir büyüme gerçekleştirmişti.

ABD Ekonomisi 2 Çeyrek Sonra Daralma Bölgesinden Çıktı

Yılın ilk çeyreğinde yüzde 1,6, ikinci çeyrekte yüzde 0,6 daralarak teknik resesyona giren ABD ekonomisi, üçüncü çeyrekte yeniden pozitif bölgeye geçiş yaptı.

Söz konusu artışın genel olarak tüketici harcamaları, konut dışı sabit yatırım, eyalet ve yerel yönetim harcamaları ile federal hükümet harcamalarındaki artışlardan kaynaklandığı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Hem mal hem de hizmet ihracatının arttığı, mal ihracatı içinde ise en fazla dayanıksız tüketim mallarının arttığı belirtildi.

Cari dolar GSYİH, üçüncü çeyrekte yıllık olarak yüzde 7,3’e denk gelen 450,5 milyar dolarlık artışla 25,7 trilyon dolar oldu. Gayri safi yurt içi alım fiyat endeksi bu dönemde yüzde 4,7 arttı.

Kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksi 0,1 puan yukarı yönde revize edildikten sonra yüzde 4,3 artış gösterdi. Gıda ve enerji hariç PCE fiyat endeksi ise yüzde 4,6 arttı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın