Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Ekonomisi 2. Okumalarda da Beklentiden İyi Büyüdü

ABD ekonomisi için büyüme rakamları açıklandı. Resmi veriler ikinci tahminlerde de toparlanmanın arttığını gösterdi.
ABD Ekonomisi 2. Okumalarda da Beklentiden İyi Büyüdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Ekonomik Analiz Bürosu, gayri safi yurt içi hasıla verilerini açıkladı. Dünyanın en büyük ekonomisinde toparlanma devam ediyor. Açıklanan rakamlara göre ikinci okumalarda da ilkinde olduğu gibi beklentilerin üstünde büyüme gösterdi.

Buna göre ABD ekonomisi 2022 yılının üçüncü çeyreğinde, yıllık bazda yüzde 2,9 oranında büyüdü. Piyasanın beklentisi yüzde 2,7 büyüme olmasıydı.

İlk tahminlerde de yüzde 2,6 ile yüzde 2,4 olan beklentilerden daha yüksek bir büyüme gerçekleştirmişti.

ABD Ekonomisi 2 Çeyrek Sonra Daralma Bölgesinden Çıktı

Yılın ilk çeyreğinde yüzde 1,6, ikinci çeyrekte yüzde 0,6 daralarak teknik resesyona giren ABD ekonomisi, üçüncü çeyrekte yeniden pozitif bölgeye geçiş yaptı.

Söz konusu artışın genel olarak tüketici harcamaları, konut dışı sabit yatırım, eyalet ve yerel yönetim harcamaları ile federal hükümet harcamalarındaki artışlardan kaynaklandığı belirtildi.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Hem mal hem de hizmet ihracatının arttığı, mal ihracatı içinde ise en fazla dayanıksız tüketim mallarının arttığı belirtildi.

Cari dolar GSYİH, üçüncü çeyrekte yıllık olarak yüzde 7,3’e denk gelen 450,5 milyar dolarlık artışla 25,7 trilyon dolar oldu. Gayri safi yurt içi alım fiyat endeksi bu dönemde yüzde 4,7 arttı.

Kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksi 0,1 puan yukarı yönde revize edildikten sonra yüzde 4,3 artış gösterdi. Gıda ve enerji hariç PCE fiyat endeksi ise yüzde 4,6 arttı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.