Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB’den Vestager Metaverse için Adil Rekabet Çağrısında Bulundu

AB'nin antitröst başkanı Margrethe Vestager, metaverse üzerinde sağlıklı bir rekabetin oluşması gerektiğini söyledi. Detaylar geliyor...
AB’den Vestager Metaverse için Adil Rekabet Çağrısında Bulundu
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği’nin üst düzey antitröst politika yapıcısı Margrethe Vestager, bloğun dikkatini metaverse üzerindeki rekabeti düzenlemeye çevireceğini söyledi. Vestager bu kapsamda Meta’nın sektördeki hakimiyetiyle ilgili endişelerin listenin en üstünde yer aldığını belirtti.

Keystone Konferansında açıklamalarda bulunan Vestager, “Metaverse’de sağlıklı rekabetin nasıl görüneceğini sormaya başlamamızın zamanı geldi bile.” açıklamasında bulundu.

Vestager, tüm yetki alanlarının farklı hızlarda ilerlediği, dijital pazarlara gösterilen ilgi hakkında şimdiden siyasi bir tartışma olduğunu kaydetti. Aynı yasal çerçevenin olmayacağını belirten yetkili, “Belki de bu kötü bir şey değil. Çünkü bu, karşılıklı öğrenme sürecinde araç setlerimizi bilememize izin verecek.” diye konuştu.

Eskiden Facebook olan sosyal medya devi Meta, donanım ve yazılım geliştirmek için milyarlarca doları riske atarak, gelişmekte olan bu teknoloji alanında pazar payını kapmak için radikal bir adı atmıştı. Şirket ayrıca sanal gerçeklik başlığı pazarında lider konumunda.

Teknoloji şirketi metaverse bölümü Reality Labs için geçen yılın dördüncü çeyreğinde 4,3 milyar dolar zarar bildirdi. Bölüm, bir yıl önce aynı çeyrekte 3,3 milyar dolar kayıp açıklamıştı.

GCM Yatırım Banner

AB geçen yılın Ekim ayında yaptığı bir diğer açıklamada, metaverse’teki büyümenin tehdit yarattığı uyarısında bulunmuştu. O gün yine Facebook’un adını Meta olarak değiştirmesinin ve pazara yönelmesinin endişe yarattığına yer verilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.