Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’den Gelen Kritik Veri, Faiz İndirimine Kapı Araladı

ABD Ticaret Bakanlığı, FED’in yakından takip ettiği verileri paylaştı. Ülkede kişisel tüketim harcamaları Kasım’da beklentilerden daha düşük geldi. Veriler neyi gösteriyor?
ABD’den Gelen Kritik Veri, Faiz İndirimine Kapı Araladı
HABER GİRİŞ

Dünyanın en büyük ekonomisi olan Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD), faiz indirimine sinyal veren kritik bir veri açıklandı. ABD Ticaret Bakanlığı, ülkedeki kişisel tüketim harcamalarının (PCE) Kasım’da aylık bazda yüzde 0,1 düşerek yıllık bazda yüzde 2,6’ya gerilediğini duyurdu. Beklentiler yüzde 2,8 olacağı yönündeydi.

ABD Merkez Bankası’nın (FED) tercih ettiği enflasyon ölçüsü olan aylık çekirdek PCE verisi, yüzde 0,1 seviyesinde sabit kaldı. Yıllık çekirdek enflasyon oranı 2021 ortasından bu yana en düşük seviye olan yüzde 3,4’ten yüzde 3,2’ye geriledi. Ekim’de yüzde 0,3 olan kişisel gelirler ise bir önceki yıla göre yüzde 0,4 yükseldi.

21 Aralık’ta ABD gayri safi yurt içi hasılaya (GSYİH) yönelik rakamlar açıklanmıştı. GSYİH, 2023’ün üçüncü çeyreğinde yüzde 4,9 oranında arttı.

FED, enflasyon verilerini ve tüketicilerle ilgili gelişmeleri yakından takip ediyor. Banka bu istatistikler kapsamında politika faiz oranlarında değişiklik yapıyor. FED’in 2023’ün son toplantısında politika faizini yüzde 5,25 – 5,50 aralığında sabit tuttu.

Banka, yüzde 2 olan enflasyon hedefine ulaşma çerçevesinde adımlar atmaya devam ediyor. Enflasyon rakamlarının iyimser gelmesi durumunda FED’in 2024’ün ikinci çeyreğinde faiz indirimlerine başlaması bekleniyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.