Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Yılın İlk Üretici Enflasyonu Beklentiyi Aştı

ABD’de Ocak ayına ilişkin üretici enflasyonu rakamları açıklandı. Rakamlar beklenti üstü gerçekleşti. Detaylar şöyle...
ABD’de Yılın İlk Üretici Enflasyonu Beklentiyi Aştı
HABER GİRİŞ

ABD ekonomisinde son durum hakkında fikir veren önemli verilerden biri daha bu hafta açıklandı. Hafta başında açıklanan tüketici enflasyon rakamlarının ardından, üretici enflasyonu verileri de paylaşıldı.

ABD Çalışma Bakanlığı’nın raporuna göre toptan eşya fiyatları Ocak ayında beklenenden fazla yükseldi ve bu durum enflasyon tablosunu daha da karmaşık hale getirdi.

Yerli mal ve hizmet üreticilerinin aldığı fiyatların ölçüsü olan üretici fiyat endeksi aylık bazda yüzde 0,3 arttı ve beklenti üstü gerçekleşti. Analistlerin beklentisi artışın yüzde 0,1 olacağı yönündeydi. Artış Aralık ayında yüzde 0,2 düşüş kaydetmişti.

Gıda ve enerji hariç çekirdek ÜFE ise yüzde 0,1′lik artış beklentilerinin aksine yüzde 0,5 arttı. Rapor, tüketici fiyat endeksinin, FED’in yıl boyunca ılımlılaşma beklentilerine rağmen enflasyonun inatla yüksek kaldığını göstermesinden birkaç gün sonra geldi. Tüketici fiyatları FED’in yüzde 2 olan hedefinin üzerinde yüzde 3,1 olarak gerçekleşti.

Borsa vadeli kontratları ÜFE raporu ve Hazine getirilerinin artmasının ardından düşüş yaşadı. Geçtiğimiz haftalarda piyasalar FED’in Mart ayındaki ilk faiz indirimini fiyatlıyordu.

GCM Yatırım Banner

Politika yapıcıların enflasyonla mücadeleden çok çabuk vazgeçme konusunda dikkatli olduklarını ifade etmeleri ve istikrarlı bir ekonominin harekete geçmeden önce kendilerine zaman kazandıracağını belirtmeleri nedeniyle bu oran Haziran ayına geri döndü.

12 aylık bazda genel ÜFE, Aralık ayındaki yüzde 1 seviyesinin biraz altında yüzde 0,9 arttı. Ancak gıda, enerji ve ticaret hizmetleri hariç tutulan endeks, Aralık ayındaki yüzde 1,8 yükselişin ardından yüzde 2,6 yükseldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın