Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Borç Limiti Sorunu Tüketici Güveni Verilerine Yansıdı

Amerikan ekonomisinde gündemi uzun süredir meşgul eden borç limiti çıkmazı tüketici güveninde karamsarlığı artırdı. Mayıs ayında tüketici güveni düşüşü sürdürdü.
ABD’de Borç Limiti Sorunu Tüketici Güveni Verilerine Yansıdı
HABER GİRİŞ

Enflasyon verilerinde düşüş kaydeden Amerikan ekonomisi, tüketici güvenini tazeleyemedi. Borç limiti sorunuyla çalkalanan ABD’de Biden yönetimi, Temsilciler Meclisi Başkanı ile anlaşma yoluna gitse de piyasalara istenen güven aşılanamadı. Conference Board verilerine göre ABD’de tüketici güveni düşüşe devam etti.

Nisan ayında 2,7 puan düşerek 101,3’e geriledikten sonra 103,7’e revize edilen tüketici güveni mayıs ayında 102,3 seviyesine çekildi.

Cari koşullar endeksi ise 151,8’den 148,6’ya; gelecek 6 aylık tahminleri yansıtan beklenti endeksi 71,7’den 71,5’e düştü.

Gelen son verilerle birlikte ABD’de tüketici güveni, pandemi öncesi seviyelerin altında kayda geçmeyi sürdürmüş oldu.

İstihdam Tarafında Karamsarlık Ağır Bastı

Konuya ilişkin değerlendirmelerini paylaşan Conference Board Ekonomiden Sorumlu Kıdemli Direktörü Ataman Özyıldırım, tüketicilerin ülke koşullarına dair görüş ve beklentilerinde karamsar kalmasını şöyle yorumladı:

GCM Yatırım Banner

“Mevcut istihdam koşullarına ilişkin değerlendirmeler en önemli kötüleşmeyi gördü. İşlerin iyi olduğunu bildiren tüketicilerin oranı nisan ayındaki yüzde 47,5’ten mayıs ayında yüzde 43,5’e 4 puan düştü. Tüketiciler ayrıca, beklentiler endeksi üzerinde ağırlık oluşturarak gelecekteki iş koşulları hakkında daha karamsar hale geldi.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.