Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Biden Borç Limiti Sorunu için Anlaşma Yoluna Gitti

Nakit sıkıntısıyla baş başa kalan ABD tarafından yeni bir atak geldi. Biden, ülkedeki borç limitini artıracak ve federal harcamaları kısacak anlaşmaya onay verdi.
Biden Borç Limiti Sorunu için Anlaşma Yoluna Gitti
HABER GİRİŞ

Hafta boyunca gündemi meşgul eden ABD’nin borç limiti meselesine getirilecek çözüm için birlikte çalışan Cumhuriyetçi ve Beyaz Saray müzakerecilerinin anlaşmaya vardığı haberi geldi. ABD’nin temerrüde düşme riskini azaltacak anlaşmada borç limitini yükseltme ve iki yıl boyunca federal harcamaları sınırlama kararı alındı.

Konuya ilişkin açıklama ABD Başkanı Joe Biden’dan geldi. Biden, borç limitiyle ilgili Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy ile prensipte anlaşma sağladıklarını duyurdu.

Yazılı açıklamasında, McCarthy ile fikir birliği sağladıkları anlaşmada çalışanlar için kritik programların korunduğunu söyleyen ABD Başkanı, bu adımın yönetim tarafında harcamaları azaltan ve ekonomiyi tüm kesim için büyüten önemli bir girişim olduğunu kaydetti.

Anlaşmanın Temsilciler Meclisi ile bir tür uzlaşmayı temsil ettiğini ve bu durumun ise herkesin istediğini elde edemediği anlamına geldiğini ifade etti.

Yönetim tarafında verilen tavizlerin halk tarafındaki kazanım boyutuna ise “Feci bir temerrüde, ekonomik resesyona, emeklilik hesaplarının mahvolmasına ve milyonlarca işin kaybedilmesine yol açabilecek bir durumu önlüyor” sözleriyle dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Sosyal Yardımlarda da Sınırlamaya Gidilecek

İki taraf arasında uzun süren müzakerelerden çıkan sonuca göre ABD’nin sınıra yaklaşan borç limiti 2 yıllığına yükseltilecek.

Bu süre zarfında bazı federal programlar için ayrılan bütçe sınırlandırılacak.

Sosyal yardımlar kapsamında 54 yaşın altında ve çocuğu olmayan vatandaşlara verilen gıda kuponu yardımında süre düşürülecek.

Pandemide sağlanan fakat kullanılmayan yardım paraları geri alınacak. Anlaşma yakın zamanda Kongre’de onaya sunulduktan sonra kabul görmesi halinde uygulamaya konacak. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.