Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’den Kötü Haber: Borç Limiti Konusu Açmaza Girdi

Dünya devinden gelen açıklamalar ABD’de borç limiti müzakerelerinin durakladığını gösteriyor. Temerrüt riski taşıyan borç limitinde son durum ne?
ABD’den Kötü Haber: Borç Limiti Konusu Açmaza Girdi
HABER GİRİŞ

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) borç limiti kriziyle ilgili endişe sürüyor. Geçtiğimiz günlerde yetkililerden durumun olumlu sonuçlanacağına dair açıklamalar gelse de işler beklendiği gibi gitmedi.
Müzakerecilerin Beyaz Saray yetkilileriyle başladığı görüşmelerden ayrılması, anlaşmayla ilgili soru işaretleri oluşturdu.

Cumhuriyetçi temsilci Garret Graves, yaptığı açıklamada Beyaz Saray yetkililerinin “tamamen mantıksız” olduğunu söyledi ve görüşmelerin durakladığını söyledi.

ABD Temsilciler Başkanı Kevin McCarthy ise borç limitiyle ilgili görüşmelerin Beyaz Saray’da bir hareket görülmemesinin müzakerelerin duraklamasının gerekçesi olduğunu paylaştı.

Senato Azınlık Lideri Mitch McConnell, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda ABD Başkanı Joe Biden’in McCarthy ile bir harcama anlaşması üzerinde pazarlık yapmayı kabul etmeden önce aylarca beklediğini ifade etti. Bir anlaşmaya varabilecek isimlerin sadece Biden ve McCarthy olduğunu savundu.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ise anlaşmanın hala mümkün olduğu belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Felaket Senaryosu

Geçtiğimiz günlerde ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, McCarthy’ye yazdığı mektupta borç limiti sorunun çözülmemesi durumunda ülkenin büyük bir ekonomik krizle karşılaşabileceğini aktarmıştı.

18 Mayıs’ta konuşan McCarthy ise borç limiti müzakerelerinin bu hafta sonu sonuçlanabileceğini, gelecek hafta ise Temsilciler Meclisi’nde oylanabileceğini ifade etmişti.

Borç Limiti Nedir?

Dünyanın en büyük ekonomisine sahip olan ABD, temerrüt ihtimali barındıran 31,4 trilyon dolarlık borç limitine ulaşmış bulunuyor.

Borç limiti ise ABD hükümetinin borçlarını ödeyebilmek amacıyla ödünç alabileceği para miktarının üst sınırını ifade ediyor. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.