Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Tüketici Güvenindeki Düşüş Nisan’da da Devam Etti

ABD'de Conference Board tüketici güven endeksi, Nisan'da aylık bazda 2,7 puan düşüş kaydetti. Raporun detayları haberin içerisinde;
ABD Tüketici Güvenindeki Düşüş Nisan’da da Devam Etti
HABER GİRİŞ

ABD’nin Nisan ayı Conference Board (CB) tüketici güven endeksi açıklandı. Conference Board tarafından açıklanan Amerika’nın tüketici eğilimlerini ölçen tüketici güven endeksi Nisan’da aylık bazda 2,7 puan düşerek 101,3’e geriledi.

Nisan ayındaki piyasa beklentileri 104 değerini alması yönündeydi. Geçen ay açıklanan Mart ayı raporunda tüketici güveni ise 104’e revize edildi.

ABD’li tüketicilerin mevcut iş ve iş gücü piyasası koşullarına ilişkin değerlendirmelerini yansıtan mevcut durum endeksi ise Mart’taki 148,9’luk değerinden 2,2 puan artarak Nisan’da 151,1’e çıktı.

Ülkedeki iş ve işgücü piyasası koşullarına yönelik kısa dönemli değerlendirmeleri yansıtan beklentiler endeksi Nisan’da 5,9 puan azalarak 68,1’e geriledi.

Açıklanan raporda beklenti endeksinin Şubat 2022’den bu yana her ay 80 eşik değerinin altında kaldığına dikkat çekildi. Endeksin 80 değerinin altında kalması gelecek yıl içinde ABD’de resesyon beklentisi ile ilişkilendirildi. Bu durumaysa ABD’deki banka iflaslarının sebep olduğu tahmin edildi.

GCM Yatırım Banner

Tüketicilerin Gelecek Beklentileri Düştü

Raporda The Conference Board Ekonomi Kıdemli Direktörü Ataman Özyıldırım’ın görüşlerine yer verildi. Özyıldırım, tüketicilerin mevcut iş ortamına ilişkin olumlu değerlendirmelerinin Nisan’da bir miktar iyileştiğini ancak beklentilerinin düştüğünü vurguladı.

Özyıldırım, “Tüketiciler, hem iş koşullarının hem de işgücü piyasalarının görünümü konusunda daha karamsar hale geldi. Geçen aya kıyasla, daha az sayıda hane iş koşullarının önümüzdeki altı ayda iyileşmesini ve daha da kötüleşmesini bekliyor.” ifadelerini kullandı.

Nisan ayı sonuçlarını değerlendiren Özyıldırım, gelecek 12 ay için tüketici enflasyonu beklentilerinin Mart ayına göre yüzde 6,2 ile değişmediğine işaret etti.

Bu seviyenin geçen senenin yüzde 7,9’luk zirvesinden önemli ölçüde düştüğüne ancak hala yüksek seviyede kaldığının altını çizdi. Evler, otomobiller, ev aletleri ve tatiller için genel satın alma planlarının tümünün Nisan ayında geri çekildiğini de bildirdi.

Özyıldırım söz konusu durumu ise tüketicilerin artan karamsarlığın ortasında tasarruf ediyor olabileceğinin bir işareti olarak yorumladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın