Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yellen Uyardı: Borç Tavanını Yükseltmek için Zor Bir Tarih

ABD Hazine Bakanı Yellen, borç tavanının yükseltilmemesi durumunda faturaların ödenmesine dair seçimlerin yapılması gerekeceğine dikkat çekti. İşte detaylar;
Yellen Uyardı: Borç Tavanını Yükseltmek için Zor Bir Tarih
HABER GİRİŞ

Amerika’da hükümetin 31,4 trilyon dolarlık borç limitine ulaşarak nakit sıkıntısı çekmesine 2 haftadan az bir süre kalırken ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, konuya ilişkin NBC’ye yeni bir açıklamada bulundu. Yellen bugünkü röportajında ülkesindeki borç limiti krizine ilişkin uyarılarını yineledi.

Haziran ayının başlarının federal hükümetin borç tavanını yükseltmesi için zor bir son tarih olduğunu savunan Yellen, ABD’nin parası bitmeden Kongre’nin bir anlaşmaya varamaması durumunda faturaların ödenmeyeceğini savundu.

Yellen, “Kongre’ye yazdığım son mektupta, tüm faturalarımızı Haziran başında ve muhtemelen 1 Haziran’da ödeyemeyeceğimizi belirttim. Kongreyi güncellemeye devam edeceğim ancak değerlendirmemi kesinlikle değiştirmedim.” ifadelerini kullandı.

15 Hazirana Ulaşma İhtimali Düşük

“Bu yüzden bunun zor bir son tarih olduğunu düşünüyorum.” diyen Yellen, ülkenin borçlarını ödemeden önce daha fazla vergi ödemesi gereken 15 Haziran’a kadar uzanıp uzanamama ihtimalininse oldukça düşük olduğuna dikkat çekti.

Vergi gelirleri ve harcamaları konusunda belirsizliğin her zaman olduğunu söyleyen Yellen, “Bundan kesinlikle emin olmak zor ancak benim değerlendirmeme göre tüm faturalarımızı ödeyebilecekken 15 Haziran’a ulaşma ihtimalimiz oldukça düşük.” dedi.

GCM Yatırım Banner

ABD’nin Ödeme Kabiliyeti Kısıtlanabilir

Borç tavanının yükseltilmemesi durumunda ABD’deki bazı borçlarının ödenemeyeceği konusunda uyararak, borç tavanının vadesi gelen faturaların ödeme kabiliyetini kısıtladığı için ciddiye alındığına işaret etti.

Yellen açıklamasında, borç tavanın yükseltilmemesi durumunda hangi faturaların ödenmeyeceğine dair zor seçimlerin yapılmak zorunda olunacağını öngördü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.