Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Biden’dan Cumhuriyetçilerin Teklifine Yanıt: Kabul Edilemez

En son 2011 yılında temerrüde bu kadar yaklaşan Amerikan ekonomisi, yeniden borç limiti kriziyle savaşıyor. Biden'ın konuya ilişkin açıklamaları haberde;
Biden’dan Cumhuriyetçilerin Teklifine Yanıt: Kabul Edilemez
HABER GİRİŞ

ABD Başkanı Joe Biden bugün Japonya’nın Hiroşima kentinde düzenlenen G7 Zirvesi’nin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. Ülkesindeki borç tavanı krizine değinen Biden, krizle ilgili Cumhuriyetçilerin son teklifinin kabul edilemez olduğuna dikkat çekti.

Son dönemde Amerikan ekonomisinin en büyük sıkıntılarının başında yer alan borç limiti krizine ilişkin müzakereler devam ediyor. Demokrat Lider Biden, bir anlaşmaya varmak için harcamaları vergi ayarlamalarıyla birlikte kısmaya istekli olduklarını söyledi.

Kongre’deki bazı Cumhuriyetçilerin ABD’nin temerrüde düşmesini istediklerini savundu. Böylece 2024’te yapılacak seçimlerde Biden’ın seçilmesinin engellenebileceği düşünülüyor.

Borcun Ödenememesi Durumunda Faiz Oranları Yükseltilebilir

ABD Hazine Bakanlığı’nın federal hükümetin tüm borçlarını ödeyemeyeceği konusunda uyardığı tarih olan 1 Haziran’a iki haftadan az bir süre kaldı. Borcun ödenememesi durumunda finansal piyasalarda kaosa ve faiz oranlarının yükselmesine neden olabilecek bir temerrüt tetiklenecek.

Biden, eve dönüş uçuşunda kongredeki üst düzey Cumhuriyetçi Kevin McCarthy ile görüşeceğini açıkladı. Temsilciler Meclisi başkanının, Biden ile doğrudan müzakere etmek için beklediğini umduğunu kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Önerilerin çoğunun kabul edilemez olduğunu vurgulayan Biden, “Cumhuriyetçilerin, yalnızca kendi partizan şartlarına göre yapılacak iki partili bir anlaşma olmadığını kabul etme zamanı. Onlar da hareket etmeli.” ifadelerini kullandı.

Reuters haberinde Amerika’nın en son 2011 yılında, yine Demokrat bir başkan ve Cumhuriyetçi bir liderle Meclis ile Senato’nun temerrüde bu kadar yaklaştığını anımsattı.

2011 yılında Kongre sonunda temerrüdü önlemişti ancak Amerikan ekonomisi, ABD’nin en üst düzey kredi notunun ilk kez düşürülmesine ve büyük bir hisse senedi satışı dahil ağır şoklara göğüs germişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın