Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Tarım Dışı İstihdam Verileri Bitcoin’i Düşürdü! Sırada Ne Var?

ABD tarım dışı istihdam verilerinin beklentileri aşmasına bağlı olarak Bitcoin fiyatı bir süreliğine 29 bin doların altına düştü. Yükselişe engel olur mu? Detaylar haberde;
ABD Tarım Dışı İstihdam Verileri Bitcoin’i Düşürdü! Sırada Ne Var?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu, Nisan ayında tarım dışı istihdamın 253 bin artış gösterdiğini duyurdu. Beklentiler 180 binde yoğunlaştığından veriler beklentileri aşmış oldu. Kripto piyasalarına bakıldığında ise ABD tarım dışı istihdam verisi karşısında Bitcoin fiyatının, 29.328 dolardan 28.800 dolara kadar düştüğü gözlemlendi.

Veriler açıklandıktan sonra BTC’nin beş dakikalık fiyat tablosunda aşağı yönlü büyük bir mum oluşumu göze çarptı.

ABD Verileri BTC Fiyatını Hareketlendirdi

Piyasa değerine göre en büyük kripto varlık konumundaki BTC, ABD Merkez Bankası’nın (FED) 3 Mayıs’ta duyurduğu faiz kararının ardından yükselişe geçmiş ve fiyat, 29 bin doları yeniden kazanmıştı.

FED, piyasa beklentilerini karşılayarak faiz oranlarını 25 baz puan artırırken, daha fazla sıkılaştırmanın uygun olacağını belirtti ve potansiyel olarak gelecekteki faiz artırımlarının sona ereceğinin sinyalini verdiği açıklamasını geri çekti. Bu durum, ABD doları üzerinde baskı oluşturdu ve ters orantılı olduğu Bitcoin’i atağa kaldırdı.

Bugüne gelindiğinde ise tüccarlar, Bitcoin’in beş dakikalık fiyat tablosunda, ABD tarım dışı istihdam verilerine tepki olarak, büyük bir düşüş eğilimi gösteren muma tanık oldular.

GCM Yatırım Banner
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

ABD ekonomisi için beklenenden daha iyi bir istihdam artışı, dolar endeksi için bir katalizör olarak kabul edilen satın alma gücünde bir artışa işaret ediyor. Bu, tüccarlar arasında riskli varlıklara olan talebin düşmesi ve bu varlıkların fiyatlarını düşürmesi anlamına geliyor.

Uzmanlar, piyasa katılımcıları arasında risk varlıklarına yönelik duyarlılık değiştikçe Bitcoin fiyatının düzeltme yapabileceğini düşünüyor.

30 Bin Doları Hedefi Sürecek mi?

Bitcoin boğaları, ABD tarım dışı istihdam verilerinin duyurulmasından önce 30 bin dolar seviyesinin yeniden test edilmesini için girişimlerini sürdürüyordu. Tüccarların, varlığın fiyatını yükseltip, son verilerden kaynaklanan kayıpları ortadan kaldırıp kaldıramayacağını ilerleyen saatler gösterecek.

Haber yazımı itibarıyla, BTC fiyatının beklenen sıçramayı yaptığı ve veriler öncesindeki fiyat seviyesine yaklaştığı görülüyor. Kripto varlık, 29.150 dolar civarında işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.