Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’nin Nisan Ayı Tarım Dışı İstihdamı Beklentinin Üzerinde

Altın ve kripto olmak üzere tüm finansal enstrümanlar üzerinde doğrudan etkili olan ABD tarım dışı istihdam, beklentinin üzerinde artış gösterdi.
ABD’nin Nisan Ayı Tarım Dışı İstihdamı Beklentinin Üzerinde
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Haftanın son işlem gününde yurt içinde ekonomik veri ajandası sakin olurken, yurt dışında takip edilen en önemli veri Amerika’dan geldi. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından açıklanan verilere göre enflasyonla mücadele eden ABD’de Nisan ayında tarım dışı istihdam 253 bin artış gösterdi.

Mart ayında 236 bin kişinin işe girdiği bildirilirken, Nisan ayı için beklentiler 180 binde yoğunlaşmıştı.

Toplam tarım dışı bordro istihdamı Nisan’da beklentilere aşarken, önceki ay yüzde 3,5 olan işsizlik yüzde 3,4’e geriledi. İşsiz sayısı ise 5,7 milyon olarak bildirildi. Erkeklerde işsizlik yüzde 3,3, kadınlarda yüzde 3,1, gençlerde yüzde 9,2 oldu.

5 haftadan az işsiz olanlar 406 bin azalarak 1,9 milyon, 27 haftadan daha uzun süredir işsiz olanlar 1,2 milyon oldu. Nisan ayında işgücüne katılım oranı yüzde 62,6, istihdam oranı yüzde 60,4 ile değişim göstermedi.

Sağlık Hizmetlerindeki İstihdam 40 Bin Arttı

Nisan ayında istihdam, profesyonel hizmetlerde ve ticari hizmetlerde 42 bin, bilimsel ve teknik hizmetlerde 45 bin artarken, geçici yardım hizmetlerinde 23 bin azaldı. Sağlık hizmetlerinde 40 bin, ayakta sağlık hizmetlerinde 24 bin, yatılı sağlık hizmetlerinde 9 bin artış gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

Eğlence ve konaklama sektöründe istihdam 31 bin, yemek ve içecek sektöründe 25 bin arttı.

Finansal faaliyetlerde istihdam 23 bin, kamu istihdamı 23 bin, madencilik taş ocakçılığı, petrol ve gaz çıkarma sektörlerindeki istihdam 6 bin arttı.

Ortalama saatlik kazançlar yıllık bazda yüzde 4,4 artış göstererek, piyasanın yüzde 4,2 artı beklentisini aştı. Bir önceki aya göre de yüzde 0,5 artışla yüzde 0,3 beklentisini geride bıraktı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.