Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kritik ABD Verisi Açıklandı: Tarım Dışı İstihdam Beklenti Altında

FED’in faiz kararı üzerinde etkisi olan ABD tarım dışı istihdamının, Mart ayı verileri açıklandı. Detaylar haberde...
Kritik ABD Verisi Açıklandı: Tarım Dışı İstihdam Beklenti Altında
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel piyasaların yakından takip ettiği en kritik verilerden biri olan ABD tarım dışı istihdam rakamları açıklandı. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından yayımlanan verilere göre Mart ayında tarım dışı istihdam 236 bin artış gösterdi. İstihdam, eğlence ve ağırlama, devlet ve profesyonel sektörlerinde artmaya devam etti.

Piyasa tahminleri 239 bin artış olmasını işaret ediyordu. ABD’de tarım dışı istihdam Ocak’ta 517 bin, Şubat ayında 311 bin artış göstermişti.

İşsizlik oranı yüzde 3,5 ile sınırlı bir düşüş gösterdi. İşsiz sayısı 5,8 milyon olarak açıklandı. Yetişkin erkeklerde işsizlik oranı yüzde 3,4, kadınlarda yüzde 3,1, gençlerde yüzde 9,8 oldu.

İşsizler arasında sürekli işini kaybedenlerin sayısı 172 bin artarken, oransal olarak yüzde 1,6’ya yükseldi. İşgücüne yeni katılanların sayısı 182 bin düşüş gösterdi.

27 haftadan daha uzun süredir işsiz olanların sayısı 1,1 milyon oldu. Mart ayında işgücüne katılma oranı yüzde 62,6, istihdam oranı yüzde 60,4’ yükseldi.

GCM Yatırım Banner

Eğlence ve konaklama sektöründe istihdam 72 bin, kamuda 47 bin, profesyonel ve ticari hizmetlerde 39 bin, sağlık hizmetlerinde 34 bin, evde bakım hizmetlerinde 15 bin, sosyal yardımlaşmada 17 bin, nakliye ve depolamada 10 bin artış gösterdi.

Öte yandan perakende ticarette 15 bin, inşaatta 9 bin, mobilya ve elektronik işlerinde 9 bin azaldı.

Ortalama Saatlik Kazançlar Beklentiye Paralel Arttı

Son iki ayın tarım dışı istihdam verisi 17 bin aşağı yönde revize edildi. Ortalama saatlik kazançlar aylık yüzde 0,3 ile beklentilere paralel arttı. Son 12 ayda ortalama saatlik kazançlar yüzde 4,2 oranında artış gösterdi.

Geçen ay yüzde 3,4’ten yüzde 3,6’ya çıkan işsizlik oranının sabit kalması, ortalama saatlik kazançların ise yüzde 0,3 oranında artması bekleniyordu.

Tarım dışı istihdamın beklentilerin üzerinde olması  altın fiyatlarında bir miktar geri çekilme, altında olması ekonomiye dair endişeleri ve resesyon korkularının artması şeklinde yorumlanabilir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.