Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’nin Son Çeyrek Büyümesi Ön Sonuçların Altında Kaldı

Haftanın en çok beklenen verilerinden ABD ekonomisine dair son çeyrek büyüme rakamları açıklandı. Detaylar geliyor…
ABD’nin Son Çeyrek Büyümesi Ön Sonuçların Altında Kaldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD ekonomisinin son durumunu ortaya koyan başlıca verilerden büyümeye dair son çeyrek  rakamları açıklandı. Dünyanın en büyük ekonomisi 2022’nin son çeyreğinde yüzde 2,6 seviyesinde büyüdü. Bir önceki ön okumada büyüme yüzde 2,7 olarak açıklanmıştı.

Ekonomi Analiz Bürosu tarafından yapılan açıklamaya göre büyüme rakamlarında, envanter yatırımı, tüketici harcamaları, konut dışı sabit yatırım, federal hükümet harcamaları ve kısmen konut sabit yatırımı ve ihracatındaki düşüşlerle dengelenen eyalet ve yerel yönetim harcamalarındaki artışların yansıdığı belirtildi.

ABD son çeyrek büyümesi
Kaynak: BEA

Tüketici harcamalarındaki artışın, mallardaki düşüşle dengelenen hizmetlerdeki artışı yansıttığı belirtildi. Hizmetler içindeki artışa sağlık hizmetlerinin yanı sıra barınma ve kamu hizmetleri öncülük etti.

Mallar içinde, düşüşe en çok diğer dayanıklı mallar katkıda bulundu. Konut dışı sabit yatırım içinde, yapılardaki ve fikri mülkiyet ürünlerindeki artışlar, ekipmandaki düşüşle kısmen dengelendi. Federal hükümet harcamalarındaki artışa savunma dışı harcamalar öncülük etti.

Konut sabit yatırımları içinde, düşüşe en çok katkıda bulunanlar yeni müstakil inşaat ve komisyoncular oldu. İhracattaki düşüş kısmen hizmetlerdeki artışla dengelendi. İthalatta ise hem mal hem de hizmetler azaldı.

GCM Yatırım Banner

Reel GSYİH, üçüncü çeyrekte yüzde 3,2 arttıktan sonra dördüncü çeyrekte yavaşladı. Yavaşlamanın ihracattaki gerilemeyi ve tüketici harcamalarındaki, konut dışı sabit yatırımdaki ve devlet ve yerel yönetim harcamalarındaki düşüşü yansıttığı belirtildi.

Açıklanan veri, Federal Rezerv’in Mayıs ayında gerçekleştireceği faiz kararında belirleyici rol oynayacak. Büyümedeki yavaşlama, bugüne kadar yapılan agresif faiz artırımlarının ardından geliyor. Bazı bankaların iflas etmesi ve bulaşma yaşanacağına dair endişeler, FED’in Mayıs toplantısında faiz artırımını es geçeceğine dair beklentileri artırdı.

FED Faiz Görüntüleme Aracındaki son verilere göre faiz artırım yapılmaması olasılığı yüzde 50 ile fiyatlanıyor. Federal Rezerv daha önceki artırımlar ile faizleri yüzde 4,75 seviyesine çıkarmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.